Nytt droneangrep mot USAs ambassade i Bagdad

USAs ambassade i Iraks hovedstad er nok en gang blitt utsatt for droneangrep, sier sikkerhetskilder. Vitner har meldt om en kraftig eksplosjon.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Irakiske sikkerhetskilder meldte først om at to droner med eksplosiver var blitt sendt mot ambassaden i Bagdad.

Vitner som Reuters har snakket med, fortalte at de hadde hørt en kraftig eksplosjon i byen.

Like etter uttalte sikkerhetskilder at en drone med eksplosiver hadde landet nær den amerikanske ambassaden, og at det steg røyk til værs fra stedet.

Meldingene kom natt til tirsdag, etter at irakiske myndigheter sent mandag kveld sa at en drone hadde truffet taket på et luksushotell som ligger i samme bydel. Sikkerhetskilder sa tidligere på kvelden at fire raketter hadde blitt skutt mot den amerikanske ambassaden, men at luftvern avverget angrepet.

USAs ambassade ble angrepet også lørdag, da av en drone. Etter det ba ambassaden amerikanere i Irak om straks å forlate landet.

USAs ambassade i Bagdad har gjentatte ganger vært mål for raketter og droner avfyrt av iranskvennlige militser. USA og Israel har også blitt anklaget for flere angrep mot medlemmer av disse militsene, som har tatt ansvar for en rekke drone- og rakettangrep mot amerikanske baser i Irak og andre land i regionen.