Nye Norge
Ny måling: Én av to drømmer om tidlig pensjon
Nesten halvparten av norske arbeidstakere ønsker å pensjonere seg før de fyller 65 år, viser Randstads nye arbeidslivsundersøkelse.
Nesten annenhver arbeidstaker, 49 prosent, oppgir at de i en ideell situasjon ønsker å pensjonere seg før fylte 65 år.
Det viser Randstad Workmonitor 2026, som bygger på svar fra rundt 26.000 arbeidstakere i over 30 land, inkludert et representativt utvalg i Norge.
Rune Borgen, ekspert på seniorkompetanse i Randstad, mener funnene bør tas på alvor.
– Altfor mange drømmer seg ut av arbeidslivet, men realiteten er at vi trenger seniorene mer enn noen gang, sier Borgen i en pressemelding.
– Feil debatt
Ifølge undersøkelsen svarer 23 prosent at de ideelt sett ønsker å pensjonere seg før fylte 60 år, mens 26 prosent ønsker å gå av mellom 60 og 65 år.
Samtidig sier 32 prosent at de, basert på sin nåværende situasjon, faktisk har mulighet til å pensjonere seg tidlig.
Borgen mener debatten om seniorer i arbeidslivet ofte begynner på feil sted.
– Det viktige spørsmålet er ikke hvordan vi skal få seniorer til å stå lenger. Vi må spørre hvorfor mennesker som i utgangspunktet har gode jobber, god lønn og godt arbeidsmiljø ønsker å gå av tidlig om de kan, sier han.
Han mener ønsket sjelden handler om én enkelt faktor.
Noen er slitne. Andre opplever at kompetansen deres ikke blir brukt godt nok. Flere kan også kjenne på at arbeidslivet i større grad er rigget for tempo enn for erfaring.
– Vi må slutte å se på seniorer som en gruppe med faste egenskaper. Du skal ikke ansette en hel normalfordelingskurve. Du skal ansette ett menneske, sier Borgen.
Mener seniorer møtes med fordommer
Randstad-eksperten mener mange arbeidsgivere fortsatt har et for stereotypisk bilde av eldre arbeidstakere.
– Jeg har møtt ganske mange slappe 30-åringer og mange 60-åringer som er rake motsetningen. Og vice versa. Poenget er at vi må slutte å se på statistiske gjennomsnitt når vi vurderer kandidater. Vi må se på individer, sier han.
Borgen mener det foregår en form for alderisme i arbeidslivet, der eldre arbeidstakere møtes med fordommer om blant annet sykefravær, omstillingsevne og at de uansett snart skal pensjonere seg.
– Det er jo direkte usant. Forskning etter pandemien viser for eksempel at de eldre i mindre grad enn yngre sykmelder seg. Tallene i Workmonitor viser at det er de yngre aldersgruppene som ønsker å gå av tidlig med pensjon, sier Borgen.
Han mener dette delvis kan forklares med at yngre arbeidstakere ofte er mer idealistiske og framtidsorienterte.
– Jeg hadde nok også svart det samme som dagens unge, hadde du spurt meg som 25-åring, sier den 58 år gamle rekruttereren.
Tre grep for å beholde seniorene
Borgen peker på tre grep arbeidsgivere kan ta for å få flere seniorer til å bli lenger i jobb: Gi verdi, synliggjøre verdi og understreke seniorenes verdi for virksomheten.
Det kan blant annet handle om kompetanseheving, kurs, ekstra fridager eller mer fleksibilitet.
Arbeidsgivere bør også snakke tydeligere om hva det økonomisk betyr å jobbe ett, to eller tre år ekstra, mener han.
– Seniorer er jo som folk flest, vi vil ha gode liv, ha trygg økonomi og oppleve at noen trenger oss, sier Borgen.
Les også: Dette reduserer risikoen for demens
– Må bygges tidlig
Borgen mener motivasjon bør få større plass i diskusjonen om seniorer i arbeidslivet.
– Hva er det som driver den ansatte? Og hvordan kan arbeidsgiver legge til rette for motiverende oppgaver? Motivasjon er et delt ansvar mellom den ansatte og arbeidsgiveren, sier han.
Han mener arbeidet med å beholde seniorer ikke kan starte først når de nærmer seg pensjonsalderen.
– Så lenge det er gøy å være på jobb, og du kjenner at du fortsatt tilfører verdi, er mye gjort. Men det må bygges tidlig. Det er ikke noe man begynner med først når folk nærmer seg pensjonsalderen.