Nyheter
Monica og Kenneth har aldri sett maken: – Det var flere hundre ormer
Aldri før har paret opplevd så mange eller store ormer. Ekspert forteller om hvorfor de oppholder seg her.
Ekteparet ble stående i over to timer. Monica glemte helt bort fysioterapeuttimen sin.
– Jeg var så fascinert. Det var helt vilt, forteller hun.
Mandag dro Monica Hagander og samboeren Kenneth Sommer Johansen fra Lørenskog ut i Østmarka på sykkeltur. Der møtte de det de mener må ha vært flere hundre ormer.
Se de utrolige bildene lengre ned i saken.
– Langt over en meter lange
ABC Nyheter snakker med paret før de skal ut igjen i marka. Denne gangen på fisketur.
De bor like ved Østmarka, og har vært der mye.
Da Monica fikk høre at det skulle være usedvanlig mye orm ved Mariholtet i Østmarka nå, tok hun sykkelen fatt. Synet som møtte henne, hadde hun aldri sett for seg:
– Det var helt sykt! Det var flere hundre ormer – både hoggorm, buorm og stålorm. De lå i klynger.
Ormene var også usedvanlig store, mener Monica.
– De var over en meter lange mange av dem. De var store!
Les også: Schibsted skal ta betalt for å ikke hente inn personopplysninger: – Skadelig og ulovlig
– Hørte det knase
Paret har vært mye Nordmarka, Lillomarka og Østmarka, men knapt sett hoggorm før.
– Nå hadde det tatt helt av. Det var veldig spesielt. De kom i alle farger – brun, svart, hvit, blå. Det var mer orm der enn i dyreparken. Ja, helt sjukt, forteller Monica entusiastisk.
Siden mandag har hun vært tilbake to ganger til. Mengden ormer har vært noe varierende, men det har vært mye hver gang, forteller hun.
De ligger oppå steinene ved demningen på baksiden av Mariholtet, forklarer hun.
– Jeg kikket over og tenkte: «det kan ikke være sant». Det var rene vepsebolet. De lå tett i tett bortover, og drev med parring og slåss.
– Du hørte det knase under demningen. Det var virkelig helt sjukt.
Ekspert bekrefter at det både er hoggorm og buorm på bildene. Se noen av bildene Monica og Kenneth tok i Østmarka her:
Les også: Apollo vil ikke utnytte seg av muligheten – lover å ikke øke prisene
Godt overvintringssted
Slangeekspert Pål Sørensen har aldri selv vært ved demningen i Østmarka, men han har i flere år hørt at det er mye ormer der, og sett på satellittbilder fra stedet.
Dype steinmasser, mye sol, varme forhold og gode skjul gjør demningen til et svært godt overvintrings- og samlingssted for orm, forklarer han.
– Hvis forholdene ligger til rette, vil et sånt overvintringssted føre til ganske mange dyr.
Han har litt vanskelig for å tro at det kan ha vært flere hundre ormer på stedet, men vil være forsiktig med å si noe sikkert, da han ikke har vært der selv.
– Det skal ikke så veldig mange ormer til på et sted, før folk synes at det myldrer. Og med de bevegelsene som er nå, kan det fort bli litt overveldende.
– I litt eldre litteratur har man gravd ut overvintringssteder med flere hundre ormer, men det kan være overdrevet, sier Sørensen.
Nå vil de være ekstra synlige, da de parer seg på våren og da er mye i bevegelse, forklarer han.
– Min erfaring er at folk vurderer ormer til å være større og lengre enn de faktisk er, men at buormhunnene blir over en meter er ikke så uvanlig.
Buormen er ikke giftig. Blir du derimot bitt av en hoggorm, i hvert fall som barn, bør du oppsøke legevakt, forteller Sørensen.