Norge

Lønnsoppgjøret er i gang – Fellesforbundet har overlevert krav til Norsk industri

Fellesforbundets delegasjon har overlevert kravene sine til Norsk industri. Dermed er frontfagsoppgjøret 2026 offisielt i gang.

Leder i Fellesforbundet, Christian Justnes (t.h.), og leder i Norsk Industri, Harald Solberg, overrekker kravene som markerer starten på årets lønnsoppgjør i frontfagene.
Publisert Sist oppdatert

– Vi vet det ligger tydelige krav på bordet, både om lønnsvekst, og det ligger også prinsipielle krav på bordet som kommer til å bli utfordrende. Men det er jo sånn lønnsforhandlingene er. Jeg tror vi har godt forspente forhandlingsdelegasjoner på begge sider, sa leder i Norsk Industri, Harald Solberg, da han fikk kravene overlevert mandag morgen. Forhandlingsfristen for frontfagsoppgjøret er 26. mars, med mekling fra 7. april hvis de ikke blir enige.

– Jeg ser fram til gode, konstruktive og tøffe forhandlinger og gleder meg til å komme i gang, sa Solberg.

Frontfagsoppgjøret gjelder konkurranseutsatt industri, og tas først for å sikre at lønningene i Norge ikke blir mye høyere enn hos Norges konkurrenter i utlandet.

Dette blir deretter en rettesnor for de andre oppgjørene.

– Fellesforbundet og Norsk Industri har lange tradisjoner for å finne fram til gode løsninger. Det har jeg god tro på at vi kan få til i år også, uten at det betyr at det blir enkelt, sier leder i Fellesforbundet Christian Justnes i en pressemelding.

– Det er et stort ansvar som hviler på oss for å finne gode, kollektive og konstruktive løsninger. Det aller viktigste for oss i årets oppgjør er å sørge for at arbeidsfolk i Norge skal få forbedret sin kjøpekraft, og får sin andel av verdiene de er med på å skape, sier Justnes.

LO-forbundet Fellesforbundet er sammen med YS-forbundet Parat representanter for arbeidstakersiden, mens Norsk industri representerer arbeidsgiverne. Parat overleverer sine krav først klokka 12.30.