Kundeliste med 4.886 navn funnet i IPTV-sak

To menn er tiltalt for grovt regnskapsjuks.

Svenske myndigheter slår ned på bakmenn bak IPTV, og varsler strengere oppfølging av kjøpere.
Publisert Sist oppdatert

SE SISTE NYHETSVIDEO

En mann i Kävlinge er tiltalt for grovt bokføringslovbrudd etter at svenske myndigheter mener over 34 millioner kroner skal ha kommet inn i selskaper knyttet til salg av ulovlig IPTV. 

I etterforskningen skal politiet ha koblet betalinger til en liste med 4.886 personer, skriver Expressen

Fant over 20.000 kontaktopplysninger

Da etterforskere gikk gjennom mannens telefon og datamaskin, skal de ha funnet over 20.000 kontaktopplysninger. 

Hva er illegal IPTV?

IPTV er TV over internett. Begrepet brukes ofte i praksis om ulovlige tjenester som selger kanalpakker/innhold uten rettigheter.

Illegal IPTV (pirat-TV) innebærer typisk at aktører videredistribuerer TV-innhold uten tillatelse og selger abonnement til privatpersoner.

  • Håndheving: I Norge kan domstoler pålegge nettleverandører å blokkere tilgang til nettsteder/tjenester med ulovlig innhold – også relevant for IPTV.

  • Organiserte nettverk: Europol har omtalt store aksjoner mot nettverk som distribuerer piratkopiert TV/strømming til millioner av brukere.

Ifølge Expressen ble opplysningene deretter matchet med innbetalinger, og politiet kom fram til en liste med 4.886 personer. 

I forundersøkelsen omtales også et stort antall personer som skal ha «swishat» til mannens selskap.

Les også: Mann dømt for ulovlig IPTV-strømming

«Over 34 millioner»

I tiltalen beskriver Ekobrottsmyndigheten (svensk finansiell påtalemyndighet) at 43-åringen skal ha brukt flere selskaper som front for å håndtere innbetalinger for IPTV-abonnementer. 

Totalt skal over 34 millioner kroner ha kommet inn fra tusenvis av privatpersoner, og i følge etterforskningen er det 43-åringen som til slutt skal ha stått som mottaker av pengene.

En 55 år gammel mann fra Malmö er tiltalt i samme sak. Han skal ha vært formell representant for selskapene, men har i avhør nektet for å ha hatt innsyn i virksomheten, ifølge Expressen.

Les også: Slik vil kulturdepartementet stoppe IPTV

Ikke tiltalt for IPTV

Ifølge Expressen er de to ikke tiltalt for selve IPTV-virksomheten, men for tre punkter grovt bokføringslovbrudd, der påtalemyndigheten mener inntektene fra «pirat-tv» ble holdt utenfor regnskapene. Strafferammen for grovt bokføringslovbrudd oppgis å være seks måneder til seks års fengsel.

43-åringens advokat, Kristoffer Ståhl, skriver til Expressen at klienten nekter straffskyld og bestrider flere av Skatteverkets konklusjoner. 55-åringen nekter også alle tiltalepunkter.

Nordic One og Nordicplay nevnes

Expressen kobler saken til større strukturer i markedet for ulovlig IPTV. Avisen skriver at Nordic On» omtales som Nordens største kriminelle nettverk i denne sjangeren, og viser til at bransjeorganisasjonen Nordic Content Protection mener nettverket kan stå for halvparten av det ulovlige IPTV-markedet i Sverige. 

Expressen skriver videre at Nordicplay skal være en stor videreselger i nettverket, og at 43-åringen ifølge Skatteverket er blant dem som står bak Nordicplay.

Hva skjer med kundene? 

Expressen beskriver det som «i prinsippet risikofritt» å betale for og se ulovlig IPTV i Sverige, mens videreselgere risikerer fengsel og store erstatningskrav.

Samtidig viser avisen til en ny utredning lagt fram for kulturminister Parisa Liljestrand, der lovendringer foreslås slik at også forbrukere kan bøtelegges. Forslaget omtales med mulig ikrafttredelse 1. juli 2026.

Regjeringen i Sverige har bekreftet at Filmutredningen leverte et betenkning om tiltak mot illegal IPTV til kulturministeren 29. september 2025.