Norge
Kronprinsen besøkte brannruinene i Krokstadelva: – Voldsomt tøft
Ødeleggelsene i brannområdet i Krokstadelva gjorde sterkt inntrykk på kronprins Haakon da han besøkte stedet søndag. – Det er forferdelig for dem som er rammet av dette, sa han.
– Det er utrolig bra at det ikke gikk menneskeliv. Samtidig skjønner jeg at det er forferdelig for dem som er rammet av dette, sa kronprinsen til pressen på stedet.
Han uttrykte stor forståelse for hvor tøft det er for folk å miste minner og gjenstander med affeksjonsverdi.
– Man er jo glad i stedet man bor og har mange minner i livet. Man har framtidsplaner og drømmer om hvordan man skal bygge livet sitt videre. Så dette er voldsomt tøft. Jeg håper at alle som er rammet, føler at de ikke står alene, fortsatte han.
Slukkingen pågikk
Ved brannstedet møtte han nødetater, representanter fra kommunens kriseledelse, frivillige organisasjoner som har stått for evakueringsarbeidet og mennesker som er berørt av brannen. Flere hadde møtt opp for å ta imot kronprinsen da han ankom det brannrammede området i Krokstadelva.
Etter orienteringen på stedet var han på befaring med helikopter sammen med politiet og innsatsleder Inge H. Wergeland.
– De har gjort en utrolig flott innsats her. Det er fint å se at det fungerer såpass bra, sa kronprinsen.
Slukkearbeidet pågikk fortsatt under besøket. Helikoptre var i kontinuerlig aktivitet over området, og lyden av slukkingen preget stedet.
Kan blusse opp
Søndag kveld brant det hovedsakelig i skogsområdet over det brannherjede boligfeltet. Det var fortsatt mye røyk i ruinene, og rundt 90 brannfolk hadde vært i aksjon.
– Brannvesenet har god oversikt over brannen, og det er per nå ingen spredningsfare, men det vurderes fortsatt at det ikke er kontroll på brannen, skrev operasjonsleder Espen Reite i Sørøst politidistrikt i en oppdatering søndag ettermiddag. Politiet advarte om at sporadiske branner kan blusse opp.
– Den viktigste oppgaven nå er å håndtere dette videre for nødetatene og ressursene på stedet, fortsatte Reite.
Rundt 400 personer er evakuert etter brannen, der rundt 100 boliger har gått tapt.
– Vi alle føler med dem som har vært utsatt for denne voldsomme brannen. Det gjør inntrykk at en fin sommer plutselig kan endre seg til et brannområde som det vi har sett her, sa kronprins Haakon til pressen.
– Uhell eller selvantenning
Politiet opplyser at ingen er mistenkt eller siktet etter brannen, som brøt ut like etter klokken 15.30 fredag ettermiddag.
– Det er ingenting som tyder på at brannen startet på andre måter enn ved et uhell eller selvantenning, sa avsnittsleder Simon Gerhardsen i politiet til Drammens Tidende.
Han forteller samtidig at politiet har dannet seg et bilde av hvor brannen startet, og at de har sperret av et område som skal fingranskes.
Politiet har bedt publikum som har tatt video og bilder i retning av brannområdet mellom klokken 13.30 og 16 fredag ettermiddag, om å sende det til tipstelefon 47696400.
Over 100 skademeldinger
Forsikringsselskapene Fremtind og Gjensidige har mottatt over 100 skademeldinger fra beboere i Krokstadelva siden fredag, skriver Aftenposten.
De venter at tallet vil stige, og har økt bemanningen i ferien for å hjelpe de berørte.
Fremtind anslår at de har rundt 60 prosent av innboforsikringene i området, og at 50 hus har bygningsforsikring hos dem.
Styrker tilbudet til barn
Drammen kommune oppretter et innbyggertorg på Stenseth skole for alle som er berørt av brannen. Det åpner mandag morgen, og vil være åpent de neste dagene.
– Her vil det være tilgjengelig helsepersonell som gir psykososial helsehjelp. Tilbudet er for dem som trenger en profesjonell å snakke med og få hjelp av, skriver operasjonsleder Lise Bjørnsund i Sørøst politidistrikt i politiloggen.
Røde Kors har satt i gang ekstra tiltak for å ivareta barn som er berørt av brannen. De har blant annet etablert barneaktiviteter på evakueringshotellet.
– Vi ser at stadig flere barn trenger ekstra oppfølging og aktiviteter. Gjennom samtaler og ikke minst tegningene barna lager, får vi et innblikk i det de har opplevd, sa leder Thomas Evjen for Drammen Røde Kors i en pressemelding tidligere søndag.