Korrupsjonsjeger Joly etterlyser kontrollorgan etter Epstein-sakene

Jurist og korrupsjonsjeger Eva Joly mener Epstein-saken avdekker mangler i det norske samfunnet. – Selvkontroll er ikke lenger nok, sier Joly.

Eva Joly, her fotografert i 2017.
Publisert

– Vi trenger et organ som kontrollerer høyt rangerende funksjonærer og ministre, sier Joly til NRK.

Det norske nyhetsbildet i forbindelse med Epstein-dokumentene viser at tiden er inne for å opprette et nytt, uavhengig kontrollorgan, mener hun.

– Vi må opprette en institusjon som kontrollerer denne gruppen. Altså en som ser på: Hva er formuen din når du starter som leder et sted, og hva er den når du slutter? Om du ikke kan forklare det, så er det en forbrytelse, slår Joly fast.

Den pensjonerte korrupsjonsjegeren mener Norge ikke har kontroll på eliten – og setter for høy lit til dem.

Joly er en norskfødt fransk politiker, jurist og tidligere forhørsdommer. Hun ble internasjonalt kjent for sin kamp mot økonomisk kriminalitet.

I 1990-årene spesialiserte hun seg som etterforsker i store korrupsjonssaker og fikk tilnavnet «korrupsjonsjegeren». Hun avdekket korrupsjon og andre økonomiske lovbrudd der både kjente næringslivsledere og framstående politikere var involvert, skriver Store norske leksikon.