Verden
Kilder til CNN og The Washington Post: Ukraina går tomme for Patriot-missiler
Det ukrainske forsvaret mot ballistiske raketter kan rakne fullstendig før den femte krigsvinteren
Lagrene av de svært effektive og treffsikre Patriot-rakettene, er nå i ferd med å tømmes i Ukraina.
Ifølge kilder CNN har vært i kontakt med står Ukraina overfor en alvorlig krise i luftforsvaret. Landets lagre av amerikanske Patriot-missiler skal være tømt eller nær ved å gå tomme.
Dette skjer parallelt med at Russland har intensivert sine angrep mot ukrainske byer og energianlegg.
Ifølge The Washington Post, som viser til to ukrainske tjenestepersoner og en Nato-representant, hadde Ukraina bare ti Patriot-avskjæringsmissiler igjen 7. oktober.
Den femte krigsvinteren
De tomme lagrene kan få dramatiske konsekvenser for landets evne til å beskytte sivile og kritisk infrastruktur mot russiske ballistiske missiler.
Nå står vinteren for tur. Uten effektivt luftvern risikerer Ukraina å måtte klare seg uten strøm- og vannforsyning. Krisen kommer derfor på et særlig farlig tidspunkt.
Zelenskyj har gjentatte ganger tryglet USA og allierte i Europa om leveranser av raketter, både Patriot og andre luftvernsystem, som kan stanse russernes dødelige bomberegn.
En viktig kanal for våpenleveranser er Nato-ordningen PURL, der europeiske land finansierer innkjøp av amerikanske våpen til Ukraina. Nå er det igjen usikkerhet om når nye forsyninger kommer.
Avhengig av Trumps goodwill
Samtidig har Donald Trump satt Ukraina under et enda hardere press, og truet med konsekvenser dersom ukrainerne fortsetter sine droneangrep mot russiske oljerafinerier. Dette fordi Trump mener Ukraina er årsaken til verdens drivstoffmangel, mens mange peker på Iran-krigen som hovedårsaken til dette.
Trump står også overfor et svært krevende mellomvalg, der det er ventet at republikanerne vil gjøre det dårlig. Trump er dessuten svært upopulær blant amerikanske velgere, som følge av økte levekostnader og skyhøye disel- og bensinpriser.
Dilemmaet for Zelenskyj er at han i det siste har tatt kraftig til motmæle mot Trump etter den kontroversielle dieselavtalen mellom USA og Russland. Samtidig er Ukraina avhengige av Trumps goodwill for å få de våpnene de trenger for å beskytte landet mot russiske angrep.
Ukraina satser på et nytt avskjæringsmissil
Ukraina satser nå på et nytt avskjæringsmissil mot noen av Russlands raskeste våpen. Ekspert mener utviklingen blir ekstremt krevende, men at det er viktig for Europa å få et eget forsvarssystem mot ballisitiske missiler.
– Teknologisk er et luftvernsystem mot ballistiske missiler noe av det mest krevende man kan utvikle. Det er så tøft som det kan bli. Missilene er svært vanskelig å beskytte seg mot på grunn av de høye hastighetene de kan oppnå.
Det uttalte missilekspert og seniorforsker Fabian Rene Hoffmann ved Institutt for forsvarsstudier til ABC Nyheter i september.
Russland har en rekke ballistiske missiler som kan nå mål over store avstander og i svært høy hastighet. Dette har Ukraina for alvor erfart, og tidligere i år ble det kjent at Ukraina samarbeider med flere europeiske land om å utvikle luftvernsystemet Freyja som skal kunne avskjære ballistiske missiler.
Det ukrainske avskjæringsmissilet FP-7x står sentralt i prosjektet.
– Dette er viktig for Europa, sier Hoffmann.