Jostein Olseng blir ny underholdningsredaktør i NRK

Jostein Olseng tar over etter Charlo Halvorsen som underholdningsredaktør i NRK. Redaktørbyttet skjer i mai, ifølge NRK.

I mai tar Jostein Olseng over som underholdningsredaktør i NRK etter Charlo Halvorsen.
Publisert

Den tidligere Mastiff-sjefen sier han går til jobben med stor respekt.

– Underholdning på NRK betyr enormt mye for folk. Derfor kan vi ikke hvile på det vi har gjort før. Vi må være modige og hele tiden finne nye måter å fortelle historier på for å nå ut til publikum, sier Olseng i en pressemelding.

Olseng har i ett år vært eksternsjef i NRK og hatt hovedansvar for den delen av NRKs innhold som lages av norsk produksjonsbransje, skriver statskanalen.

– Underholdning og fiksjon i NRK står i en brytningstid hvor vi må finne ut hvordan vi også kan gi nye generasjoner latter, tankevekkende innhold og spennende underholdning. Da trenger vi en leder som både har strategisk kraft og dyp forståelse for kreativt arbeid, og det mener jeg beskriver Jostein godt, sier programdirektør Camilla Bjørn i Innholdsdivisjonen i NRK.

Charlo Halvorsen, som Olseng tar over som underholdningsredaktør etter, pensjonerer seg etter over 40 år i NRK over sommeren.