Iran sier skip fra noen land har fått passere Hormuzstredet
Skip fra noen land har fått lov til å passere gjennom Hormuzstredet, sier Irans viseutenriksminister Majid Takht-Ravanchi.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Siste
-
FBI og politi aksjonerer ved synagoge i Michigan etter melding om aktiv skytter
-
Væpnet politiaksjon ved synagogen i Trondheim – undersøker mistenkelig atferd
-
Saken mot israelske soldater siktet for seksuelt overgrep mot palestiner droppes
-
Norwegian tapte mot staten i lagmannsretten i klimakvotesak
-
Ukraina og Romania enige om å produsere droner
– Noen land har allerede snakket med oss om å passere gjennom stredet, og vi har samarbeidet med dem, sier Majid Takht-Ravanchi i et intervju med AFP i Iran.
– Slik Iran vurderer det, mener vi at de landene som har deltatt i aggresjonen, ikke bør få dra fordel av trygg ferdsel gjennom Hormuzstredet, sier han.
Iran har heller ikke lagt ut miner i Hormuzstredet, sier Takht-Ravanchi.
USAs president Donald Trump sa onsdag at 28 iranske mineleggere var slått ut av amerikanske angrep. Frankrikes president Emmanuel Macron sa imidlertid tidligere på dagen at han ikke hadde fått bekreftelse på at Iran hadde lagt ut miner i Hormuzstredet.
Tidligere torsdag ettermiddag sa Mojtaba Khamenei, som i helgen ble valgt til Irans nye leder, i sin første melding at han mener at Hormuzstredet fortsatt må holdes stengt som press mot landene som angrep Iran.
Iran har gjort det klart at de er ute etter å skade den globale økonomien så mye som mulig for å tvinge USA og Israel til å stanse bombingen.
Angrepene på tankskip og stengningen av Hormuzstredet har ført til at prisen på olje har skutt i været. Iran har også angrepet tankskip i Persiabukta og Hormuzstredet, der 20 prosent av verdens olje vanligvis passerer.