Hypersonisk testflyging fra Andøya
Kan være et første steg mot langtrekkende europeisk angrep.
Et tysk-britisk oppstartsselskap har gjennomført en hypersonisk testflyging fra Andøya Space i Vesterålen. Ifølge selskapet nådde prototypen Scooter HS-1 hastigheter over Mach 6 og fløy mer enn 300 kilometer.
Andøya Space omtaler Scooter HS-1 som et hypersonisk testkjøretøy (éntrinns bærerakett) utviklet for å samle sensordata og teste systemer under hypersoniske forhold.
– Feilfri flygning
Andøya Space opplyser at Scooter ble skutt opp klokken 11.14 tirsdag 3. februar, akselererte til hastigheter over Mach 6 og plasket ned i det avtalte fareområdet til havs.
Kolbjørn Blix, leder for Andøya Space sin suborbitale virksomhet, beskriver flygingen som «feilfri» og et viktig første steg for å styrke Europas tilgang til hypersonisk flyteknologi.
Private penger
Selskapet bak testflygingen, Hypersonica, uttaler at dette er den første hypersoniske testflygingen gjennomført av et privatfinansiert europeisk forsvarsselskap, og at forberedelsene fra konsept til test ble gjennomført på ni måneder.
I sin egen melding skriver Hypersonica at målet er en europeisk hypersonisk angrepskapasitet innen 2029, og at den modulbaserte arkitekturen skal muliggjøre raske oppgraderinger og lavere kostnader.
Del av et bredere kappløp i Europa
Oppskytingen kommer samtidig som flere europeiske aktører jobber med hypersoniske våpensystemer.
Teknisk Ukeblad viser blant annet til samarbeidet mellom MBDA og det franske forskningsmiljøet ONERA om ASN4G – et prosjekt som i franske planer er koblet til å fornye Frankrikes luftbårne atomstyrke.
I Storbritannia har Defence Equipment & Support laget en stor innkjøpsramme for hypersonisk teknologi, anslått til opptil 1 milliard pund over sju år.
Ifølge Kolbjørn Blix i Andøya Space har basen på Andøya blitt brukt som startområde for flere hypersoniske testflygninger de siste årene.
Kronikk: Tempo er Norges egentlige sikkerhetsproblem
Kort forklart: Hva betyr hypersonisk?
Hypersonisk brukes vanligvis om flyging i hastigheter over Mach 5 (fem ganger lydens hastighet).
Slike hastigheter gir store teknologiske utfordringer knyttet til varme, materialer og styring – og er årsaken til at både forsvar og forskningsmiljøer prioriterer testkampanjer for å samle data i reelle flyforhold.