Verden

Håpet for rentekutt i USA faller etter nok en dårlig dag på Wall Street

Børsene i USA endte nok en gang med stor nedgang. Kraftig økning i oljepriser preget aksjemarkedene mens håpet for et amerikansk rentekutt svinner hen.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Da børsen stengte fredag, hadde Dow Jones-indeksen falt 1 prosent, S&P-indeksen falt med 1,5 prosent og Nasdaq-indeksen falt med 2 prosent.

Også de toneangivende europeiske børsene var ned på handelsukens siste dag.

Flere medier meldte fredag at USA sender ytterligere styrker til Midtøsten.

Samtidig fortsetter oljeprisene å holde seg på et høyt nivå. Klokken 21 norsk tid kostet et fat brentolje drøyt 111 dollar per fat, som er en økning på over 3 prosent.

Bekymringene i det amerikanske markedet har blitt så store at flere tradere har mistet troen på at den amerikanske sentralbanken kommer til å kutte renten i år, ifølge nyhetsbyrået AP. Noen tror til og med at det kan bli renteheving i 2026 – et nesten utenkelig scenario før krigen begynte.

Dette året har generelt vært svært dårlig for amerikanske børser. Hittil i år er Dow Jones-indeksen ned 5,2 prosent, S&P-indeksen ned 5 prosent og Nasdaq-indeksen ned 6,9 prosent.

S&P-indeksen har vært ned i fire uker i strekk.