Norgesferie

Frykter for å miste 1000 naturopplevelser

Nordmenn har nominert over 1000 naturopplevelser de er redde for å miste

Skiføret, som her på Sunnmøre, er en av opplevelsene mange er bekymret for å miste.
Publisert Sist oppdatert

FRILUFTSLIV: WWF, DNT og Norsk Friluftsliv inviterte tidligere i vår hele Norge til å nominere naturopplevelser de frykter er i ferd med å forsvinne. Mange er bekymret for at nedbygging av natur og klimaendringer går utover naturopplevelsene våre.

På en knapp måned har det allerede kommet inn over tusen forslag fra alle landets fylker. Det er fortsatt mulig å nominere det man er mest redd for å miste. Dersom du har en naturopplevelse du er redd for å miste, kan du fortsatt gjøre det på verdtåbevare.no. Fristen er 30. april.

Det har kommet inn nominasjoner om truede naturopplevelser fra alle deler av landet. Alt fra den norske fjellheimen, klar stjernehimmel, utsikt uten infrastruktur og snørike vintre, til det lille skogholtet nært hjemmet, tiurleik, yrende dyreliv og stillheten i naturen.

– Hver høst tar bestemor og bestefar meg med på bærtur. Multer på fjellet og blåbær i skogen. Men nå er jeg redd for at multemyra og blåbærskogen min er i fare. Biene og humlene blir stadig færre. Mister vi pollinatorene våre, mister vi kanskje blåbærskogen og multemyra, skriver innsender Mette (15).

Ti utvalgte truede naturopplevelser

– Dykking er en fantastisk opplevelse, men i de senere årene har det marine livet blitt merkbart dårligere mange steder, skriver en annen innsender.

Juryens liste over ti utvalgte truede naturopplevelser presenteres i begynnelsen av juni. Da åpnes det også for at folk kan stemme på den av de ti opplevelsene de er aller mest glad i. Deretter skal organisasjonene bak rødlista jobbe fram tiltak som bidrar til å bevare naturopplevelsene og presentere både opplevelser og tiltak for politikerne med krav om å gjøre mer for å ivareta naturen vår.

Følg ABC Nyheter Reise på Facebook