Frykter dobbel skattesmell i Oslo før valget

Ny boligverdimodell kan gi høyere formuesskatt – samtidig vil Ap øke eiendomsskatten i Oslo, mens Høyre vil fjerne den. Byrådslederen varsler at dette kan bli en hovedsak i valget i 2027.

– Det er ikke tvil om at valget i 2027 kommer til å handle om dette, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) til E24.
Publisert

Skatteetatens nye modell for boligverdier vil gi høyere skattegrunnlag fra 2026. Det påvirker formuesskatten og fra 2028 også eiendomsskatten i kommuner som bruker modellen.

I Oslo kan det bety en «dobbel» belastning for boligeiere, særlig enslige med lav inntekt og lite gjeld.

– Valget kommer til å handle om dette

Oslo-byrådet, ledet av Høyre og Venstre, vil fjerne eiendomsskatten helt. Arbeiderpartiet går motsatt vei og foreslår å øke satsen til 3,1 promille og senke bunnfradraget.

– Det er ikke tvil om at valget i 2027 kommer til å handle om dette, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) til E24.

Høyresiden har allerede redusert satsen siden de tok over i 2023, og sier de vil avvikle skatten på bolig.

Ap vil øke, men skjerme flertallet

Arbeiderpartiet mener økningen er nødvendig for å sikre velferdstilbudet i hovedstaden. Partiet foreslår samtidig et bunnfradrag som ifølge dem gjør at flertallet av boligeierne slipper eiendomsskatt.

– Det gjør at det store flertallet ikke betaler eiendomsskatt i det hele tatt, og at belastningen først og fremst bæres av de med de aller dyreste boligene, sier gruppeleder Marthe Scharning Lund (Ap) til E24.

Kombinasjonen av høyere formuesskatt og mulig økt eiendomsskatt gjør at boligskatt kan bli en av de mest betente sakene frem mot kommunevalget i 2027.