Verden

Elon Musk: – Penger vil ikke bety noe om ti år

Elon Musk mener kunstig intelligens og roboter vil skape en så stor overflod av varer og tjenester at penger etter hvert mister sin betydning.

Elon Musk er kjent for sine radikale spådommer om fremtiden.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Verdens rikeste mann tror den nye virkeligheten kan være her allerede om ti år.

Spådommen kommer i et intervju med The Economists sjefredaktør Zanny Minton Beddoes.

Tesla- og SpaceX-gründeren mener utviklingen innen kunstig intelligens går så raskt at den samlede KI-intelligensen vil overgå menneskehetens samlede intelligens i løpet av rundt fem år.

Sammen med humanoide roboter vil det, ifølge Musk, føre til en økonomi med nærmest ubegrenset produksjonskapasitet. 

– Money won't matter in 2036, sier Musk.

– Hva trenger du penger til? Du vi kjøpe varer og tjenester. Hvis roboter og KI leverer flere varer og tjenester enn noe menneske noensinne kan forbruke, hva trenger du da penger til? sier Musk. 

Ser for seg en «overflodstid»

– Den mest sannsynlige utviklingen er en tidsalder med fantastisk overflod, der alle kan få alt de kan tenke seg, sier han. 

Han mener økonomien i framtiden vil være drevet av to teknologier: Kunstig intelligens som leverer den digitale intelligensen, og humanoide roboter som utfører det fysiske arbeidet.

Resultatet blir, ifølge Musk, en «nærmest uendelig økonomi», der produksjonen av varer og tjenester ikke lenger begrenses av menneskelig arbeidskraft. 

Les også: Utfordrer gammel sannhet om luftmotstand

Tror deflasjon blir en utfordring

Beddoes utfordrer Musk på hvordan en slik økonomi skal fungere i praksis. Hun spør blant annet om staten bør skattlegge mer for å finansiere overføringer til mennesker som mister jobbene sine.

Musk svarer at dersom produksjonen av varer og tjenester øker langt raskere enn pengebeholdningen, blir problemet ikke inflasjon, men deflasjon – fallende priser. 

Han mener derfor at myndighetene kan gi innbyggerne økonomisk støtte uten nødvendigvis å utløse den prisveksten mange økonomer ville forventet. 

Tror mennesker mister kontrollen

Musk mener det er lite sannsynlig at mennesker vil ha kontroll over kunstig intelligens om ti år.

– Det vil ikke være noe KI ikke kan gjøre bedre enn mennesker, bortsett fra å være menneske, sier han. 

Musk fastholder også at det fortsatt finnes en betydelig risiko for at utviklingen kan gå galt. Han viser til sitt tidligere anslag om en sannsynlighet på mellom 10 og 20 prosent for katastrofale følger av kunstig intelligens, men sier samtidig at den mest sannsynlige framtiden er preget av velstand og overflod.