Eide sterkt bekymret over situasjonen i Iran
Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) advarer Iran om at unødvendig maktbruk mot demonstranter er uakseptabelt og fordømmes.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Siste
-
Grønlands utenriksminister ser positivt på avtale mellom Trump og Rutte
-
Derfor kan du være publikum under rettssaken mot Marius Borg Høiby
-
Zelenskyj: Ukraina møter representanter fra USA og Russland i Emiratene fredag
-
Kulturminister Lubna Jaffery om Oscar: – Helt enormt
-
Støre utsetter Grønland-tur: – Har skjedd mye det siste døgnet
– Jeg er sterkt bekymret for utviklingen i Iran. Rapporter og bilder fra ulike deler av landet tyder på at demonstrasjoner møtes med vold. Det meldes om at flere er drept de siste dagene og ukene, sier utenriksministeren i en uttalelse lørdag.
– Grov og unødvendig bruk av makt mot demonstranter er uakseptabelt og fordømmes.
Myndighetene i Iran har siden torsdag kveld stengt befolkningens tilgang til internett samtidig som det har pågått omfattende demonstrasjoner i landet.
– Vi er tydelige i vår forventning om at Iran overholder sine internasjonale forpliktelser, herunder retten til ytringsfrihet og forsamlingsfrihet. Jeg oppfordrer iranske myndigheter til å respektere demonstranters rett til å ytre seg fritt og sikre fri tilgang til informasjon, sier Eide.
– Iran må lytte til sitt folk. I stedet ser vi dessverre at myndighetene igjen forsøker å slå ned på dissens og begrense ytringer som ikke samsvarer med deres syn, sier Eide.