Norge

Durek Verrett og prinsesse Märtha Louise: Har fått drapstrusler

Både den selverklærte sjamanen og prinsesse Märtha Louise forteller til TV 2 at de har mottatt drapstrusler som følge av forholdet.

Prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett fotografert i 2019.
Publisert Sist oppdatert

Til TV 2 trekker Verrett frem eksempler på utsagn som «dra tilbake til Afrika, ape», «ingen vil ha en svart mann i kongefamilien», samt « jeg skal skyte deg på bryllupsdagen din», på tilbakemeldinger etter at han ble sammen med, og senere forlovet seg med prinsesse Märtha Louise.

– Det er ikke hyggelig. Det er ikke å ønske noen velkommen inn i landet ditt. Du bare tar det du leser og tar avgjørelser om hvem jeg er, sier Verrett til TV 2.

Märtha: – Jeg kan ikke avgjøre hva som er rasisme

Han sier til kanalen at han tror det både er hudfargen hans og hans kontroversielle rolle som sjaman som vekker reaksjonene.

Også Prinsesse Märtha Louise forteller til kanalen at hun har fått drapstrusler og kjent på rasismen på nært hold etter at forholdet med Verrett ble kjent i 2019. Paret annonserte at de var forlovet 7. juni i år.

– Jeg mener at jeg som hvit person ikke kan avgjøre hva som er rasisme eller ikke, fordi det er systematisk rasisme i aksjon. Hvis Durek føler det sånn, så er det hvordan det er, sier prinsessen til TV 2.

Paret presiserer at de også har fått hyggeligere tilbakemeldinger fra nordmenn, og at de setter veldig stor pris på denne støtten.

Les også: Sjaman Durek: Svigersønn og sjarlatan

Kongen: – En kulturkollisjon

Kong Harald og dronning Sonja fikk tirsdag spørsmål om det er et problem at Durek Verrett bruker kongelige titler og begrep i sitt kommersielle virke.

– Jeg tror ikke det har sunket helt inn hva vi mener ennå, men vi er i prosess, og dette kommer til å løse seg etter hvert. Vi blir bedre og bedre kjent, og vi kommer til å snakke mer med ham, som vi gjør i en familie, sa kongen på spørsmål fra NTB.

Se video av kongens uttalelser om Verrett-kritikken:

Han avviste at Verretts bruk av kongelige titler er en utfordring for kongehuset.

– Det er stor forskjell å være i Amerika og være i Norge tror jeg, påpekte dronningen.

– Det er en kulturkollisjon vi nå merker, tror jeg, sa kongen.

– Jeg stoler på hva han sier, og jeg vet at vi vil snakke om ting, sa Verrett til TV 2 fredag.

Kritiserer den norske pressen

I intervjuet som ble publisert lørdag morgen, går Verrett også ut mot den norske pressen, som han omtaler som «litt bøllete» og kun har vært ute etter å skape drama.

– I Amerika mener vi folk er bøller når de bare kritiserer og angriper uten å bli kjent med noen. Det viser at du ikke har evnen til å ta deg tid til å bli kjent med noen, sier Verrett.