Disse varene trender på matbutikken

I 2025 har de virkelig sett effekten av trender på sosiale medier, forteller Hege Rognlien, leder for kommunikasjon i Rema 1000.

Salget av noen av disse varene opplevde kraftig vekst i 2025. Det skyldes internett, forklarer Hege Rognlien, leder for kommunikasjon i Rema 1000.
Publisert

Gang på gang ser vi at sosiale medier påvirker hvilken mat vi spiser – spesielt blant unge.

I 2025 skjøt salget av kiwi til værs i dagligvarebutikkene landet over etter at det ble kjent via sosiale medier hvilke helsefordeler frukten har.

Like etter ble det tomt for agurk på butikker over hele landet etter en trend på TikTok.

Og varene er ikke de eneste som har vært populære det siste året. 

– 2025 har vært et spennende år der vi virkelig har sett effekten av trender på sosiale medier, forteller Hege Rognlien, leder for kommunikasjon i Rema 1000.

Sammen med kommunikasjonssjef i NorgesGruppen og administrerende direktør i Meny, deler de hvilke varer som har trendet det siste året.

Frukt og grønt i vekst

Meny hadde 9,2 prosent vekst i salget av frukt og grønt i 2025, opplyste de i en pressemelding i slutten av desember.

Rema 1000 har hatt en vekst på nesten fem prosent, der spesielt veksten på salget av frukt er høy, forteller Rognlien til ABC Nyheter.

– Dette er noe vi forventer å se mer av i 2026, sier hun.

Mye av årsaken til det er trender på sosiale medier. 

– I 2025 har vi sett at salget av blant annet bakt potet, brokkolini, R-sjokobær og fryste granateplekjerner har økt kraftig etter at de ble populære på sosiale medier, og da særlig TikTok, sier Rognlien.

Kommunikasjonsdirektør i Rema 1000, Hege Rognlien.
Kommunikasjonsdirektør i Rema 1000, Hege Rognlien.
Kine Søyland, kommunikasjonssjef i Norgesgruppen.
Kine Søyland, kommunikasjonssjef i NorgesGruppen.

Kommunikasjonssjef i NorgesGruppen, Kine Søyland, forteller at de har opplevd mye av det samme.

– Etter at det gikk viralt på TikTok at Kiwi kunne være bra for blant annet søvnen, så vi at salget økte markant, i perioder med over 100 prosent. Sannsynligvis slo dette an fordi det var en enkel og lett tilgjengelig trend hvor man lett kunne teste effekten selv, sier hun.

I tillegg opplevde de i sommer perioder der agurk var utsolgt, etter at en asiatisk agurksalat trendet på TikTok. 

– Men samtidig var det utfordringer med tilgang på norsk agurk, så dette påvirket nok også tilgangen totalt sett, forklarer hun.

I januar og februar 2025 opplevde de en kraftig økning for bakt potet. Også da var det på grunn av en video på TikTok som økte interessen, forklarer hun.

Noen nøkkeltall:

  • Salget på Kiwi økte i perioder med over 100 prosent hos NorgesGruppen i fjor.
  • Salget av brokkolini har økt med 70 prosent hos Rema 1000 de siste 52 ukene.
  • Salget av bakt potet har økt med 60 prosent de siste 52 ukene hos Rema 1000
  • I januar og februar 2025 var det en vekst på nærmere 40 prosent for bakt potet hos NorgesGruppen.
  • R-sjokobær har vært på topp i sjokoladekategorien de siste fire ukene hos Rema 1000.
  • Appelsinjuicen som presses i butikk på friske appelsiner, hadde en økning på 20 prosent hos Meny i 2025.

Les også: Glem protein – nå er det fiber som gjelder

Protein, ferskvarer og rene råvarer – dette vil vi ha nå

I 2025 har butikkene også sett en tydelig vekst i proteinrike produkter. 

Salget av proteinrike produkter doblet seg for Rema 1000 i 2025, forteller Rognlien. Dette til tross for at de samme produktene opplevde kraftig vekst årene før også.

Proteinproduktene har blitt revet ut av hyllene i flere år – og trenden ser ikke ut til å stoppe.

– God vekst i salget av våre kyllingprodukter fra saktevoksende kylling, kan også tyde på at stadig flere kunder blir bevisst på arbeidet vi har lagt ned for å forbedre dyrevelferden på kylling, og at det treffer godt med det forbrukerne er opptatt av, sier Rognlien.

Meny fortalte også i pressemeldingen fra desember at de opplevde betydelig vekst i ferskvarer og rene råvarer i 2025. 

– Stadig flere er opptatt av ferske og friske råvarer og ønsker å lage mat fra bunnen av. At flere søker seg til ferskvarediskene våre og kjøper mer grønnsaker er svært gledelig, sier Rannveig Krane, administrerende direktør i Meny.

Rannveig Krane, administrerende direktør i Meny.
Rannveig Krane, administrerende direktør i Meny.

Hun forteller at både friske urter, søtpotet, avokado, salat og tomat har betydelig vekst i 2025.

Surdeigsbrød, en av de eldste formene for bakst og med naturlig gjæring, er blitt populært og gir tydelig utslag i brødsalget hos dem. 

Søyland i NorgesGruppen forteller at de har sett en økt interesse blant unge for hermetisk fisk som brisling og sardiner. 

– Salget øker aller mest blant unge under 30 år, og disse er nok påvirket av trender i sosiale medier, forteller hun. 

Blant trendene innen kategorien er:

  • Salget på fisk som brisling og sardiner økte med nærmere 50 prosent i 2025 sammenliknet med året før hos NorgesGruppen.
  • Håndskåret ost økte for Meny med 32 prosent i 2025.
  • Kjøtt og delikatesse økte med 20 prosent hos Meny i 2025.
  • Rørosmeieriet, som driver økologisk, hadde en økning på 24 prosent i 2025 hos Meny.
  • H-mjølken utgjør en tredjedel av det totale helmelk-salget i Meny. 
  • Jerseymeieriet, som driver småskalaproduksjon med melk fra egne jerseykyr, har mer enn doblet salget hos Meny.
  • For norske håndverksoster er veksten på 40 prosent hos Meny.