Norge
«Bamsegutt» kan komme til Norge neste uke
En anonym giver skal ha villet forskuttere penger til flybillettene hjem, forteller advokat Leif Strøm.
Jan-Egil «Bamsegutt» Granfoss kommer trolig hjem til Norge neste uke. Det opplyser hans advokat Leif Strøm til Dagbladet.
En anonym giver skal ha meldt seg til å betale flybillettene til hele familien på forskudd, sier Strøm.
– Jan-Egil setter veldig stor pris på det. Han har strevet lenge med å komme seg hjem, sier advokat Strøm til Dagbladet.
Billettene fra Norge til Filipinene antas å koste mellom 30 til 50 tusen kroner til sammen.
Imidlertid gjenstår det mye å gjøres i hjemflyttingsprosessen, for eksempel hvor familien skal bo.
– Det er mye vi nordmenn tar som en selvfølge, som ikke er en selvfølge for dem som bor i andre land i en vanskelig situasjon, sier Strøm.
Giverens identitet og årsak til å forskuttere pengene forblir anonym.
Spleis gjenåpnet
Spleis-innsamlingen for å få Granfoss og familien hjem til Norge ble forrige uke satt på pause som følger av klagene rundt sedelighetsdommen fra 1991.
På mandag ble Spleisen åpnet igjen. I går opplyste Spleis at de 16.000 personene som har donert vil få pengene tilbake.
– Vi sender ut fellesmail til alle med en refusjonskode til hver bruker, der de får tilbud om å få pengene tilbake fra spleisen, opplyser kommunikasjonssjef Tone Mesna i Spleis.no til Nettavisen torsdag formiddag.
I skrivende stund er det samlet inn over 3.850.000 kroner til Granfoss og familien.
juleideer fra kreative ideer