Verden

Arrangerte VM-fest på Gazastripen – drept av missil

Mohamed al-Wahidi døde da et missil traff taxien han satt i like før VM-kampen skulle vises på Gazastripen.

VM-kampen mellom Egypt og Argentina ble vist i Gaza. Her fra Nuseirat, sentralt på Gazastripen.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Mohamed al-Wahidi, direktøren av Den Egyptiske Komiteen i Gaza, hadde i flere år arbeidet med bistands- og utviklingsprosjekter i palestinske områder, skriver The Guardian.

Nylig arrangerte han visning av Egypt sin åttendedelsfinale mot Argentina på Gazastripen, noe som ble tatt i mot som et velkomment avbrekk fra elendigheten i området. 

Les også: Israel nekter for fred: – Netanhyahus poltiske liv står på spill

Al-Wahidi var på vei til visningen av kampen, da taxien han satt i ble truffet av et israelsk missil rundt en halvtime før kampstart.

Mohamed al-Wahidi.

Det israelske militæret (IDF) har bekreftet angrepet, og sier at al-Wahidi ikke var det tiltenkte målet. De opplyser at missilet var siktet mot en «terrorist i Hamas sin militære fløy».

Al-Wahidi og tre andre personer omkom i dette angrepet. Blant dem et brødrepar på åtte og ti år.

Det har vært rettet enorm kritikk mot Israel og hvordan de har behandlet den omstridte fredsavtalen med Palestina, som ble skrevet under i oktober i fjor.

Les også: 1000 dager med krig: Palestinske barn håper de ikke blir glemt

Siden den gang skal over 1000 palestinere ha blitt drept i israelske angrep. Totalt skal 73.000 palestinere ha blitt drept siden 7. oktober 2023.