Verden
30 år siden Waco-tragedien
Sektlederen David Koresh tok med seg 81 menn, kvinner og barn i døden. Men må FBI også ta på seg noe av skylden?
Den 19. april 1993 gikk agenter fra FBI til aksjon mot Mount Carmel-komplekset utenfor Waco i Texas. Der hadde David Koresh (33) og hans disipler i davidianersekten barrikadert seg i over halvannen måned, etter at tjenestemenn fra direktoratet for overvåking av alkohol, tobakk og våpen (ATF) hadde forsøkt å ta seg inn i bygningene 28. februar, men ATF ble beskutt og ga til slutt opp. Myndighetene var redd sektmedlemmene skulle begå kollektivt selvmord.
FBI-agentene skjøt tåregass mot bygningene i et forsøk på å røyke ut medlemmene av sekten. Det virket ikke. Etter noen timer svarte sektmedlemmene med ildspåsettelse.
Aksjonen gikk til helvete.
På kveldinga denne aprildagen kunne myndighetene redusere det tragiske utfallet til følgende tall: 76 mennesker var drept, deriblant 21 mindreårige. Ni mennesker overlevde brannen.
I tillegg hadde seks sektmedlemmer og fire ATF-tjenestemenn mistet livet i den første aksjonen i februar.
Totalt antall døde: 86.
Og davidianersekten hadde gått under.
David Koresh
Blant de døde var sektens leder, den 33 år gamle David Koresh, egentlig Vernon Wayne Howell, som selv ga ordren til sine disipler om å tenne på bygningen, ved bruk av bensin.
Sekten hans var opprinnelig var en utbrytergruppe fra den amerikanske adventistkirken, og trodde på en nært forestående dommedag.
Vernon Wayne Howell ble født av en 14 år gammel jente i Houston i Texas 17. august 1959. Faren forsvant tidlig. Moren stakk etter hvert av med en alkoholisert mann, og etterlot Vernon hos bestemoren.
Han så dårlig, gjorde det svakt på skolen, og beskrev selv barndommen sin som ensom.
Tidlig i 20-årene reiste han til Waco i Texas og ble med i davidianersekten. Etter et par år, i 1983, begynte han å påberope seg profetiske egenskaper.
Han byttet navn til David Koresh, og i 1988 overtok han ledelsen i sekten.
Under Koresh' regime var det kun han som var «gift» med kvinnene i sekten, mens alle andre menn måtte leve i sølibat.
(Artikkelen fortetter under bildet).
Kritikken og hensynet til barna
Barn skal også ha blitt seksuelt misbrukt, og FBI ble mer og mer bekymret for hva som skjedde med de små inne i Mount Carmel-komplekset. Det var også frykt for at de kom til å begå kollektivt selvmord, og ta barna med seg.
I ettertid har FBI måttet tåle mye kritikk for aksjonen, som kostet 21 mindreårige livet: Å aksjonere av hensyn til barna fremstår lite gjennomtenkt, ettersom det burde være gitt at barna kunne bli drept idet FBI gikk til aksjon.
(Kilder: Aftenposten, Wikipedia, NTB).