Verden
130.000 unge russiske menn innkalles til militærtjeneste denne våren – nå prøver flere å slippe unna
Redde russiske tenåringer og deres familier tar kontakt med menneskerettighetsgrupper for å slippe unna verneplikt. Frykten er å bli sendt i døden i Putins krigstokt i Ukraina.
Russlands president nektet først for at den russiske hæren benyttet seg av unge vernepliktige soldater.
Men onsdag 9. mars, om lag to uker inn i den brutale invasjonskrigen, bekreftet talsperson for det russiske forsvarsdepartementet, Igor Konasjenkov, at vernepliktige var ved fronten, ifølge det statlige russiske nyhetsbyrået RIA Novosti.
Fram til dette ble bekreftet nektet Vladimir Putin for påstandene. I stedet hevdet han at kun profesjonelle soldater ville bli sendt i krigen, eller «den spesielle militæroperasjonen», som er den offisielle russiske definisjonen på krigen i Ukraina.
Bekreftet at vernepliktige ble tatt til fange
Men etter at svært unge russiske soldater ble vist frem på ukrainsk TV, var det ikke lenger noen tvil.
– En rekke tjenestemenn, inkludert vernepliktige, ble tatt til fange. For tiden iverksettes omfattende tiltak for å forhindre utsendelse av vernepliktige til kampområder og løslatelse av fangede tjenestemenn, sa Konasjenkov.
Titusenvis av unge russere, som de neste ukene og månedene skal innrulleres i den russiske armeen, har fått med seg at de kan risikere å bli kanonføde på ukrainsk territorium.
Ifølge Kreml er de russiske tapene, både når det gjelder personell og materiell, begrenset, og det kommer svært sjelden nye oppdateringer.
Fra ukrainsk side blir det anslått at Russland har mistet tusenvis av soldater og enorme mengder miliært utstyr. Ifølge vestlig etterretning er de russiske tapene trolig svært store.
Har 900.000 soldater i reserve
Selv om den russiske statspropagandaen gjør alt den kan for å sensurere den russiske krigen og skjule de alvorlige krigsforbrytelsene, får likevel mange med seg det som skjer i nabolandet. Spesielt den yngre generasjonen har mer erfaring med hvordan de kan omgå den strenge sensuren, og på den måten holde seg oppdatert.
Ifølge International Institute for Strategic Studies består den russiske hæren av 280.000 regulære soldater. I tillegg kommer 45.000 spesialsoldater og 50.000 luftbårne styrker.
Totalt har Russland om lag 900.000 militært personell som til enhver tid er i aktiv tjeneste. Mobiliseringsreserven skal utgjøre anslagsvis to millioner, som består av tidligere vernepliktige soldater.
Shoigu lover at vernepliktige ikke skal inn i krigen
De siste ukene er det kommet rapporter om at deler av denne reserven skal være satt i beredskap og innkalt for å erstatte tapene på slagmarken.
Nå er den russiske planen at 134.500 skal starte verneplikten denne våren. Men den pågående krigen vekker nå bekymring blant mange russere, skriver Washington Post.
Ifølge den russiske forsvarsministeren Sergej Shoigu skal ingen av de fremtidige vernepliktige bli brukt til å forsterke de russiske troppene i Ukraina, men i stedet bli sendt hjem etter ett års tjeneste i Russland.
– Mengden av søknader er enorm
Denne forsikringen blir imidlertid mottatt med stor uro og mistenksomhet. Ifølge menneskerettighetsgrupper skal en rekke unge russere og deres familier ha tatt kontakt med tanke på å søke juridisk hjelp for å unngå verneplikt, skriver bt.dk.
– Mengden av søknader er enorm, sier en advokat som jobber for en juridisk gruppe som hjelper russere med å navigere i lovene for verneplikt og kontraktstjeneste i Russland.
Russiske myndigheter har nylig innført nye lover som kan gi fengselsstraff for de som motsetter seg militærtjeneste. Det skjer samtidig som den russiske hæren leter etter rekrutter mellom 18 og 27 år, som ifølge russisk lov må tjenestegjøre ett år i uniform.
Lav moral, ordrenekt, desertering og sabotasje mot egne styrker
Blant soldatene som allerede er på plass i Ukraina, kommer det stadig nye etteretningsrapporter om lav moral, ordrenekt, desertering og til og med forsøk på sabotasje.
– Vi ser russiske soldater, som allerede har knapt med våpen og moral, som nekter å adlyde ordre, som saboterer eget utstyr og som til og med ved uhell skyter ned egne kampfly, hevdet Jeremy Fleming, sjef for det britiske etterretningsorganet GCHQ, ifølge flere nyhetsbyrå.
Ifølge Fleming har Russlands president Vladimir Putin grovt overvurdert egne styrker og undervurdert motstandskraften til det ukrainske folk.