Livsstil
Til Paris på 20 minutter
Reisende til Paris kan snart komme seg fra Charles de Gaulle til sentrum på rekordtid.
Den nye ekspresslinjen CDG Express skal etter planen åpne 28. mars 2027, og vil frakte passasjerer direkte mellom Paris Charles de Gaulle og Gare de l’Est på bare 20 minutter – uten stopp underveis.
Togene skal gå hvert 15. minutt fra klokken 05.00 til midnatt, alle dager i uken.
Prosjektet har vært planlagt i en årrekke og er blitt utsatt flere ganger, men nå opplyser CDG Express at åpningen er satt til våren 2027.
Skal avlaste fullsatte tog
I dag er RER B-linjen den viktigste togforbindelsen mellom Charles de Gaulle-flyplassen og Paris sentrum.
Linjen er kjent for forsinkelser, trengsel og høy belastning.
Ifølge prosjektet bak CDG Express skal den nye linjen bidra til å avlaste både kollektivtrafikken og biltrafikken til flyplassen.
Den nye forbindelsen blir direkte mellom Gare de l’Est og flyplassens Terminal 2-stasjon.
Les også: To enorme cruiseskip på vei
Kan bli blant Europas raskeste flytog
Med en reisetid på 20 minutter vil CDG Express bli blant de raskeste flytog-forbindelsene i Europa.
Til sammenligning bruker dagens RER B normalt rundt 35 minutter mellom flyplassen og Paris, ofte mer i rushtiden.
Linjen blir ikke et høyhastighetstog i TGV-forstand, men den får høy snittfart til å være en flytogforbindelse. Med 32 kilometer på 20 minutter tilsvarer det rundt 96 km/t i gjennomsnitt.
Selve togene bygger på Alstoms Coradia Polyvalent-plattform, som i andre versjoner er oppgitt til opptil 160 km/t, men CDG Express oppgir ikke en egen offisiell toppfart for ruten.
Prosjektet er en del av en større oppgradering av kollektivtransporten i Paris-regionen fram mot 2030.