Personlig økonomi

Skjerper kontrollene: Har avdekket feil for 1,6 milliarder

Skatteetaten varsler politianmeldelser i de groveste sakene etter å ha gjennomført flere tusen målrettede kontroller av skattemeldinger.

Hånd på bærbar PC som viser skjema på Skatteetatens nettsider.
Skatteetatens nettsider varsler strengere reaksjoner mot skatte- og avgiftskriminalitet.
Publisert Sist oppdatert

Skatteetaten har avdekket feilaktige fradrag for over 1,6 milliarder kroner etter målrettede kontroller av skattemeldinger for årene 2022 til 2024.

Det tilsvarer rundt 350 millioner kroner i skattemessig verdi, opplyser etaten i en pressemelding.

Kontrollene retter seg særlig mot personer som har endret skattemeldingen etter at leveringsfristen har gått ut. Ifølge Skatteetaten gjelder mange av sakene fradrag knyttet til blant annet finansielle forhold og kryptovaluta.

Les også: Nyboligmarkedet i fritt fall

– Mange grove feil

Divisjonsdirektør Odd Woxholt i Skatteetaten sier etaten fortsatt ser alvorlige feil i skattemeldingene.

– Vi ser fortsatt mange grove feil, særlig der personer selv har ansvar for å rapportere tap, gevinster og formue. Dette er områder vi kommer til å følge tett i behandlingen av årets skattemeldinger, og der kontrollnivået nå er høyt, sier Woxholt.

Mann i dress poserer innendørs med uklare blå lys bak seg
Skatteetaten har gjort omfattende funn av feilaktige fradrag i skattemeldinger.

Fire dager før fristen for å levere skattemeldingen var det gjennomført 3500 særskilte kontroller knyttet til ulike fradrag.

Skatteetaten understreker at alle skattemeldinger kontrolleres automatisk når de leveres. Dersom skattebetalere gjør endringer, kan opplysningene sjekkes mot informasjon fra blant annet banker, arbeidsgivere og etatens egne registre.

Målrettede kontroller

Woxholt sier kontrollene ikke er tilfeldige.

– Overordnet ønsker jeg å si at kontrollene våre treffer. Dette er ikke stikkprøver. Kontrollene er målrettede og bygger på analyser av hvor sannsynligheten for feil og unndragelser er størst, sier han.

Ifølge Skatteetaten kan feil og uriktige opplysninger føre til tilbakebetaling med renter, tilleggsskatt på opptil 60 prosent og politianmeldelse i de mest alvorlige tilfellene.

– Vi både kontrollerer, følger opp og anmelder der det er nødvendig. Målet er ikke bare å rette feil, men å motvirke bevisste regelbrudd, sier Woxholt.

Flere strenge dommer

Tall fra Skatteetaten viser samtidig at anmeldte skatte- og avgiftssaker i økende grad ender med strenge straffer.

I 2025 førte Skatteetatens anmeldelser til 105 rettskraftige dommer. Det er 28 flere enn året før. Syv av ti dommer endte med ubetinget fengsel, og gjennomsnittsstraffen var på over 12 måneder.

Den strengeste dommen i fjor var på seks års fengsel i en omfattende tilretteleggersak.

Skatteetaten anmeldte totalt 285 saker til politiet i 2025. Samme år fikk 1507 kontrollerte tilleggsskatt etter utvidet kontroll. Rundt en tredel av disse fikk skjerpet tilleggsskatt.

Økonomisk kriminalitet

Skatteetaten mener utviklingen viser behovet for mer målrettet kontrollarbeid. Etaten peker på at økonomisk kriminalitet blir mer digital, organisert og kompleks.