Reisenyheter

Oslo lufthavn advarer mot svindel

– Det er svært alvorlig at noen utgir seg for å være oss, sier Avinor.

Illustrasjonsfoto av Oslo lufthavn Gardermoen.
Publisert Sist oppdatert

Tirsdag publiserte Avinor et innlegg på Facebook hvor de skriver at de og Oslo lufthavn Gardermoen er blitt misbrukt i svindel.

«Vi blir stadig gjort oppmerksom på at det finnes folk der ute som utgir seg for å være oss, Oslo lufthavn Gardermoen. Det finnes kun en offisiell Facebook-side for Oslo lufthavn, og den er merket med et blått sertifiseringsmerke», heter det i innlegget.

Romerikes Blad omtalte saken først.

– Svært alvorlig

I svindelannonsen på Facebook, som utgir seg for å være Oslo lufthavn Gardermoen, står det følgende:

«Ledelsen på flyplassen vår har bestemt seg for å kvitte seg med kundenes tapte bagasje de siste 6 månedene ved å selge kofferter for bare 16 kr. Alle kan kjøpe en koffert ved å klikke på knappen i annonsen».

Avinor reagerer på svindelen.

– Det er svært alvorlig at noen utgir seg for å være oss, og vi tar hendelser som dette på det høyeste alvor. For å advare våre følgere, har vi lagt ut informasjon om svindelen på Oslo lufthavn og Avinor sine Facebook-sider. Kundesenteret vårt er også informert, og bistår alle som kontakter oss med spørsmål, sier kommunikasjonsrådgiver i Avinor, Ylva Celius Trulsen, til Romerikes Blad.

«Ikke klikk på lenker du ikke er helt sikker på»

I sitt Facebook-innlegg skriver Avinor at de aldri kommer til å be personer oppgi sensitive opplysninger som personnummer, kredittkortnummer eller passord.

«Avinor understreker at de ikke driver med direkte salg på Facebook, og at de kontakter vinnere av konkurranser direkte og ikke i kommentarfelt. Dersom du mottar mistenkelige meldinger, ikke klikk på lenker du ikke er helt sikker på», advarer Avinor.