Sport

Ville Haaland-tall: – Hvordan gjør han det?

Erling Braut Haaland har gått i offside kun 25 ganger siden han kom til Manchester City for over fire år siden, viser en gjennomgang fra The Athletic.

Erling Braut Haaland har akkurat satt inn 1-0 mot Manchester United, men han har også akkurat sett at linjedommeren har flagget oppe. Scoringen ble senere stående.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg går normalt ikke i offside, så jeg snakket med Michael Oliver (dommeren) og sa at jeg tok det litt personlig at han trodde jeg var i offside, sa Haaland humoristisk til Sky Sports etter 1-0-seieren over Manchester United.

Haaland var nemlig onside da han scoret vinnermålet. Det var derimot lagkamerat Enzo Fernandez som var offsideplassert og involvert i spillet – og som burde blitt avvinket. Dommerforeningen har erkjent at målet ikke burde blitt stående.

Men denne saken handler om Haalands evne til ikke å gå offside. Det er The Athletic som har gjort en stor gjennomgang. «Hvordan gjør han det»? spør nettstedet seg på X.

Tallene

* Haaland har blitt avvinket for offside 25 ganger på 131 kamper i Premier League.

* 43 spillere har gått i offside mer enn Haaland i Premier League. Kun fire av dem har spilt flere kamper.

* Per 90 minutter er det 93 spillere som har vært oftere i offside enn nordmannen de siste fire årene.

* Tallene tilsvarer 0,2 offside per kamp. Darwin Nunez har til sammenligning 1,15 og Dominic Calvert-Lewin 1,13.

* Haaland var aldri i offside i VM.

* Ifølge SkillCorner har Haaland i snitt gjort 9,5 bakromsløp i hver kamp siden 2022. Kun fire spillere har et høyere tall.

– Tenkt på det hele livet

I et tidligere intervju med The Athletic har Haaland snakket om evnen til å holde seg på riktig side.

– Jeg har tenkt på dette hele livet, løpe i bakrom og time det perfekt. Jeg og faren min har diskutert dette mye, og da VAR kom, var det bare bra for meg, fordi sannheten faktisk er der – at jeg nesten aldri er i offside, har Haaland sagt.

– Jeg tror det startet da jeg var 13 år gammel. Jeg prøver å holde meg onside. Siden jeg kom til City, har jeg blitt tatt for offside 18 ganger – 18 ganger på tre og et halvt år er greit, fortalte han etter en kamp mot Bournemouth i fjor.

Haaland har spilt det meste for City siden sesongstarten, men det er ingen indikasjoner om at han må hviles når Norge skal i aksjon i Nations League.

– Er det sannsynlig at han starter alle de fire kampene? Fikk landslagssjef Ståle Solbakken spørsmål om denne uken.

– Det er i hvert fall ikke usannsynlig, sa Solbakken til NTB.