Sport

Verstappen slo tilbake med pole i Miamis Grand Prix

Max Verstappen revansjerte seg for et problemfylt sprintløp og vant kvalifiseringen til søndagens hovedløp i Miamis Grand Prix.

Max Verstappen vant kvalifiseringen til hovedløpet i Miamis Grand Prix.
Publisert Sist oppdatert

Red Bull-føreren satte banerekord på banen rundt byens NFL-stadion og har søndag «pole position» for 43. gang i Formel 1-karrieren.

Han endte 65 tusendels sekund foran sprintvinner Lando Norris i McLaren og 67 tusendeler foran tenåringen Kimi Antonelli i Mercedes.

– Vi greide å forbedre bilen litt foran kvalifiseringen. Jeg er veldig glad for å være i pole, sa Verstappen.

– Jeg hadde håpet at han skulle kjøre litt saktere nå som han er blitt far, men Max gjorde en maksrunde igjen, sa Norris.

Verstappen ble tidligere i uka far for første gang da kjæresten hans nedkom med en jente.

18-årige Antonelli ble fredag den yngste kvalifiseringsvinner i Formel 1-historien da han vant sprintkvalifiseringen. Han fikk det ikke til å klaffe i sprintløpet og endte på 10.-plass, men i kvalifiseringen viste han igjen hva han kan.

– Denne helgen går bra. Sprintløpet var litt skuffende, men det var fint å slå tilbake på denne måten, sa han etter å ha splittet McLaren-bilene.

Norris vant sprintløpet foran sin lagkamerat og VM-leder Oscar Piastri, mens Verstappen fikk en tidsstraff på 10 sekunder for å ha kjørt på Antonelli i pitlane etter dekkskift. Dermed falt han fra fjerde- til 16.-plass.

Lewis Hamilton fikk en opptur med tredjeplass i sprintløpet tidligere lørdag, men i kvalifiseringen ble han utslått i 2. runde og får bare 12. beste startposisjon søndag.