Sport
Vålerenga slått ut i mesterligakvalifiseringen – må jakte plass i europacupen
Vålerengas fotballkvinner røk ut i Champions League-kvalifiseringen med 0-1-tap for Malmö i Tyskland.
Miniturneringen i Frankfurt er en kvalifiseringsvei til ligafasen i mesterligaen. Etter tapet blir det imidlertid ikke spill i turneringen for Oslo-klubben kommende høst.
I stedet venter en duell lørdag mot kypriotiske Omonia Nikosia, som ble knust 8-0 av turneringsvert Eintracht Frankfurt. Seier i miniturneringens «bronsekamp» vil sende Vålerenga til 1. kvalifiseringsrunde i europacupen, nivået under mesterligaen. Det norske hovedstadslaget vil være ferdigspilt i Europa med tap i det nevnte oppgjøret.
Malmö tok ledelsen etter 33 minutter mot Vålerenga onsdag. Keeperen slo en lang ball opp i 16-meteren til Vålerenga, der kantspilleren Larkin Russell fikk kontroll på ballen før hun spilte inn foran mål. Der fikk Älvali Lindström prikket ballen i nettmaskene fra kloss hold. Vålerenga hadde noen store sjanser på slutten av kampen, men fant ikke veien til nettmaskene.
Vålerenga avsluttet vårsesongen stygt med fire strake tap, deriblant cupexit mot Aalesund i kvartfinalen. Nils Lexerøds kvinner greide heller ikke å snu den vonde trenden mot Malmö.
Vålerenga har de to siste sesongene kvalifisert seg til Champions League. I 2024/25-sesongen tok Vålerenga seg til gruppespillet i storturneringen for første gang i klubbens historie, mens de forrige sesong kvalifiserte seg til ligaspillet etter omleggingen av mesterligaen. De endte på 13.-plass og manglet ett poeng for å nå cupspillet.