Sport
Utsatt runde i Eliteserien har fått ny dato
Årets tolvte runde i Eliteserien ble nylig tatt ut av kalenderen. Nå er det klart at kampene spilles i dagene 23.-26. oktober.
Det kommer fram i en ny statusoppdatering fra Norges Fotballforbund. Flyttegrepet blir gjort for å få kontroll på en fullpakket terminliste i et VM-år.
Opprinnelig skulle serierunden vært spilt den første helgen i juli.
– Når vi først har havnet i denne situasjonen, er det å utsette runde 12 til 25. oktober den løsningen som gir færrest implikasjoner, sier sportssjef Erik Hoftun i klubbenes interesseorganisasjon Norsk Toppfotball.
Dette er de aktuelle kampene: Bodø/Glimt – Vålerenga, HamKam – Rosenborg, Kristiansund – KFUM Oslo, Lillestrøm – Brann, Molde – Fredrikstad, Sarpsborg – Aalesund, Start – Sandefjord og Viking – Tromsø.
I april besluttet NFF-styret å utsette årets siste runde i Eliteserien fra 6. til 13. desember. Nå som det skal spilles utsatte kamper i oktober, blir runde 25 til 30 forskjøvet.
– Selv om det er svært gledelig med norsk suksess internasjonalt med klubb- og landslag, er det likevel uheldig med alle endringene i Eliteserien denne sesongen, sier leder Nils Fisketjønn i NFFs konkurranseavdeling.
– En situasjon vi skulle ha unngått, det tar vi selvkritikk på og skal lære av, legger han til.
1. divisjon spilles som normalt med serieavslutning 8. november. Også de interne kvalifiseringskampene går etter planlagte datoer, men kvalkampene mot et lag fra Eliteserien utsettes med åtte dager. De avvikles 17. og 21. desember.