Sport

USAs matchvinner utvist etter VAR-drama – sendte Bosnia-Hercegovina ut av VM

USA-spissen Folarin Balogun havnet i sentrum av begivenhetene da Bosnia-Hercegovina ble slått 2-0 i 16-delsfinalen i VM.

Balogun scorte, så ble han vist det røde kortet.
Publisert Sist oppdatert

Det amerikanske laget var førende før pause og skapte flest farligheter. Balogun sto for flere av dem.

Etter 32 minutter trodde Balogun at han hadde sendt USA i ledelsen, men spissen sto offsideplassert i forkant av nettkjenningen. Angrepet ble et forvarsel for Bosnia-Hercegovina.

Rett før pause fikk 24-åringen inn en korrekt scoring etter mye klabb og babb. Malik Tillman slo en stikker opp mot feltet, og ved en tilfeldighet havnet den hos hos Balogun via en Bosnia-spiller. Han satte nådeløst inn scoringen.

Det var Monaco-spissens tredje nettkjenning så langt i mesterskapet. Sju minutter på overtid i 1. omgang var Balogun igjen nære mål da han vippet en avslutning opp i tverrliggeren. Til pause sto det 1-0.

NRK-ekspert reagerte

Etter hvilen tok kampen en dramatisk vending etter en duell mellom målscorer Balogun og Bosnias Tarik Muharemovic. Førstnevnte landet uheldig og stemplet Muharemovic hardt på leggen.

Bosnia-spilleren ble liggende i smerte, mens dommeren ble sendt til VAR-skjermen for å undersøke situasjonen. Det endte med rødt kort til USAs målscorer.

– Jeg hadde ikke tenkt tanken på at det var rødt kort. For meg er det en kamp om ballen, så er det en tilfeldigheter at han tråkker på ham, sa NRKs ekspertkommentator Jonas Grønner.

– Det er ingen som hadde reagert på det hvis det ikke hadde vært VAR som gikk inn og overstyrte, fortsatte Grønner.

Tross utvisningen spilte USA elegant angrepsfotball og fikk ballen i nettmaskene etter 78 minutter. Christian Pulisic fikk imidlertid målet annullert for offside.

Tillman doblet ledelsen rett etterpå med en frisparkscoring. Nå venter en åttedelsfinale mot Belgia.

Hjemmehåpet leverer

USA fikk en sterk åpning på mesterskapet da de vant 4-1 mot Paraguay i åpningskampen. Deretter slo amerikanerne Australia 2-0 og sikret gruppeseier. I den siste gruppespillskampen ble det 2-3-tap mot Tyrkia.

Bosnia på sin side slet seg videre som en av de åtte beste treerne. Nasjonen åpnet VM mot vertsnasjon Canada og spilte 1-1. Mot Sveits i det andre oppgjøret ble det et tøft 1-4-tap, men med 3-1-seier mot Qatar i den siste gruppespillskampen var avansementet sikret.