Sport

Uefa etterforsker spansk EM-feiring

Spanias kaptein Álvaro Morata og lagkamerat Rodri kan være i trøbbel etter at de sang «Gibraltar er spansk» under feiringen av EM-gullet.

Spanias kaptein Álvaro Morata er her avbildet med en mikrofon i hånden under feiringen av EM-gullet i fotball.
Publisert Sist oppdatert

Episoden skjedde i forbindelse med paraden i Madrid mandag. Fire dager senere har Det europeiske fotballforbundet oppnevnt en egen etterforsker til å se på saken og avgjøre om oppførselen bryter med disiplinærreglene.

Allerede dagen etter den spanske feiringen klaget Gibraltars fotballforbund hendelsen inn til Uefa. I brevet ble sangen omtalt som «ekstremt provoserende».

– Slik oppførsel hører ikke hjemme i fotballen, sto det i klagen.

Gibraltar ligger helt sør på det spanske fastlandet, men er et britisk territorium og medlem av Uefa. Landområdets tilhørighet er en kilde til politiske spenninger mellom Storbritannia og Spania.