Sport
Tuchel etter seieren: – Vi var heldige
Englands landslagssjef Thomas Tuchel innrømmet at England var heldige som slo Norge 2–1 etter ekstraomganger i VM-kvartfinalen.
– Vi gjorde livet veldig, veldig vanskelig for oss selv i dag. Slurvete, mye sikkerhetsspill, ikke raskt nok, ikke godt nok. Vi var heldige i dag, sa Tuchel i et intervju på banen rett etter kampen.
Midtbanestjernen Jude Bellingham scoret to mål og tok England til semifinale for bare fjerde gang i historien. Tuchel var likevel ikke fornøyd med prestasjonen.
– Resultatet er fantastisk. Semifinalen er utrolig, men jeg er ikke fornøyd med prestasjonen, sa han.
England fikk også to omdiskuterte dommeravgjørelser i sin favør. Bellinghams første scoring ble stående til tross for norske protester om at ballen hadde truffet en vaier i oppspillet, mens Norge fikk annullert en scoring etter en VAR-gjennomgang.
– Vi var heldige. Det står jeg ved, sa Tuchel på pressekonferansen etter kampen.
Tuchel roste spillernes innsats, men understreket at laget må heve seg dersom de skal ta seg til VM-finalen.
– Ingen benekter at du trenger flaks for å komme langt i en turnering. Du trenger øyeblikk der du er heldig. Vi fant en vei videre, sa han.
England møter Argentina i Atlanta på onsdag i semifinalen. Sist England spilte VM-semifinale var i 2018. Da tapte de mot Kroatia og tapte senere bronsefinalen mot Belgia.