Sport

Thingnes Bøs superskyting ga Norge suveren stafettseier – takket storebror

Johannes Thingnes Bø var rå på standplass og i løypa da Norge vant den blandede stafetten i skiskyting i Anterselva. Storebror Tarjei Bø skaffet luke.

Johannes Thingnes Bø var ankermann på den blandede stafetten i Anterselva. Foto: Pontus Lundahl / TT / NTB

– Det var kjempebra. Det ble offensivt fra første stavtak. Luken som broderen fikk ble avgjørende, og jeg fikk den nødvendige avstanden til italieneren, sa den norske ankermannen Johannes Thingnes Bø til TV 2.

– Kvalifiteten har vært skyhøy på stående skyting, sa han om sin siste skyting.

På laget var også Juni Arnekleiv, Karoline Knotten og nevnte Tarjei Bø. Norge brukte åtte ekstraskudd og endte 22,2 sekunder foran Italia.

På åpningsetappen havnet Arnekleiv litt bak i køen etter to ekstraskudd på liggende skyting. Der gikk hun ut 17,6 sekunder bak ledende Lou Jeanmonnot, men skulle ta igjen mye av det tapte.

Med ett ekstraskudd var Arnekleiv 9,7 sekunder bak på en fjerdeplass. Avslutningen var suveren, og hun vekslet tre sekunder bak Jeanmonnot.

Perfekt dag

– Det kjentes godt. Alt var perfekt med arenaen, publikum og været her, sa Arnekleiv til TV 2 om sin første seier i blandet stafett.

Knotten brukte deretter ett ekstraskudd, mens italienske Lisa Vittozzi hadde tatt seg til tet med feilfri skyting. Den norske utøveren plaffet ned alle blinkene og gikk ut ni sekunder bak Vittozzi.

– Jeg måtte bare få ned blinkene, hvis ikke tenkte jeg at luka ville bli for stor, sa Knotten

Tarjei Bø leverte en litt rufsete liggende serie og måtte bruke to ekstraskudd. Etter stående var han likt med Didier Bionaz.

Rykk

Den norske veteranen brukte så sisterunden til et skikkelig rykk. Dermed kunne han sende lillebror Johannes ut 5,3 sekunder foran italieneren Tommaso Giacomel.

– Rykket mitt var bra. Det var derimot litt utfordrende på standplass hvor jeg måtte bruke noen ekstraskudd. Kult å være i en posisjon mot en yngre utøver på sisterunden, sa eldstebror Bø.

Thingnes Bø brukte ett ekstraskudd på liggende, mens Giacomel var feilfri. Dermed var avstanden omtrent den samme. Så kom en superserie på stående, og distansen til Italia var på over 20 sekunder.

Det ble mest spenning i kampen om tredjeplassen mellom Sverige og Sveits. Den avgjorde svenske Martin Ponsiluoma. Anna Magnusson, Elvira Öberg og Jesper Nelin gikk på de øvrige etappene. De var 1.07 minutter bak Norge.