Supporter kastet stol på Aberdeen-spiller – fikk fengselsstraff
En mann fengsles i 18 måneder etter at han i fjor kastet en del av en stol på daværende Aberdeen-spiller Jack MacKenzie.
Situasjonen skjedde i mai etter at Aberdeen hadde tapt for Dundee United på bortebane. Dundee-supporterne stormet da banen i gledesrus over at klubben sikret fjerdeplassen i ligaen og dermed europaspill denne sesongen.
MacKenzie, som hadde sittet på benken gjennom hele kampen, gikk etterpå bort til Aberdeen-supporterne for å takke dem for oppmøtet.
Der ble han møtt av deler av en stol fra tribunen. Den traff ham i hodet og skadet ham stygt. 25-åringen pådro seg et dypt kutt i venstre øyenbryn, og han fikk et sår under øyet.
Supporteren, som var en del av Aberdeens «ultras»-gruppe, erkjente forholdene i retten i oktober.
Samtidig fikk han irettesettelse av dommeren.
– Du må ha visst at du kunne treffe noen ved å kaste det. Hvis du ikke gjorde det, er graden av hensynsløshet utrolig, sa dommeren.
Nå har han fått en dom på 18 måneders fengsel. Han får heller ikke se noen fotballkamper fra tribuneplass de neste ti årene. Fra før er han utestengt på livstid fra Aberdeen.
Mannen var beruset under hendelsen, har advokaten sagt i retten.
MacKenzie spiller nå for Plymouth i England.