Superstjernen Leerdam tok gull på olympisk rekord – kjendiskjæresten gråt på tribunen
Den nederlandske skøytestjernen Jutta Leerdam slo til med olympisk rekord og OL-gull på 1000 meter i Milano. Forloveden Jake Paul var i tårer på tribunen.
Siste
-
Russisk kaptein i Sverige mistenkt for flere lovbrudd
-
«Marshals» får en ny sesong etter rekordpremieren: – En av de mest slagkraftige, nye TV-seriene
-
To 15-åringer blant flere fengslet for grov voldsplanlegging på Sørlandet
-
Hele MDG-ledelsen foreslås gjenvalgt
-
Moren til de tre siktede brødrene er også siktet for ambassadebomben
Landskvinnen Femke Kok gikk et drømmeløp og satte olympisk rekord med tiden 1.12,59. Da gjensto det to par.
27 år gamle Leerdam gikk i siste par med japanske Miho Takagi. OLs kanskje største stjerne briljerte med å forbedre tiden til 1.12,31 og vant løpet.
Leerdam fikk dermed et etterlengtet OL-gull etter at hun endte med sølv på distansen i 2022. Hun har to VM-gull og tre EM-gull på samme distanse.
Kok endte med sølvet, mens Takagi tok bronsen. Nederland tok sine første medaljer i mesterskapet på distansen.
Stor stjerne
Leerdam er enda mer kjent for sine aktiviteter i sosiale medier enn for prestasjonene på skøyteisen. Hun har over fem millioner følgere på Instagram og er forlovet med den amerikanske influenseren Jake Paul. Paret forlovet seg i 2025.
29-åringen var på plass i skøytehallen i Milano for å følge kjæresten, og han viste enorme følelser etter Leerdams gulløp.
Leerdam ble før lekene kritisert for å fly til Italia i et privatfly, mens resten av laget måtte benytte seg av rutefly. De siste dagene har hun også skapt oppstyr ettersom hun i utgangspunktet nektet å gi intervjuer i Milano.
Kranglet med medier
Dette førte til at det ble lagt inn en formell klage fra det nederlandske sportsjournalistforbundet, og det endte med at skøytestjernen gjorde en mini-retrett og uttalte seg kun til statskringkasteren NOS.
– Jeg har villet holde meg litt i min egen boble og forberede meg til løpene. Sånn sett trenger jeg ikke nødvendigvis å dele så mye, sa hun i intervjuet.
Hurtigløp på skøyter er den viktigste sporten i Nederland i vinter-OL. De oransjekledde løperne tok seks gull, fire sølv og to bronse i skøyter på totalt 14 løp i OL i 2022.
Medaljefangsten i de olympiske lekene i Italia har startet dårlig for Nederland, og Leerdam og Kok tok nasjonens første medaljer.