Sundal diskvalifisert i Sommer Grand Prix-kvalifiseringen – for stor hoppdress
FIS' nye testregime i hoppsporten skaper utfordringer for flere i Sommer Grand Prix-åpningen. Kristoffer Eriksen Sundal er diskvalifisert fra lørdagens renn.
Siste
-
Håndballjentene lekte seg til VM-semifinale foran høylytte Glimt-fans: – En vill stemning
-
Amy Winehouses far saksøker venner for å ha solgt klærne hennes
-
Financial Times: – Må begynne med å erkjenne alvoret
-
Kirkerådet felt for rasisme – ansatt ble beskyldt for å «dra rasismekortet»
-
Venezuelansk opposisjonspolitiker har kommet til Oslo
Den norske skihopperen som var utestengt en periode etter hoppskandalen i ski-VM i vår, kom seg ikke gjennom dresskontrollen i kvalifiseringen i Courchevel.
Det skjer timer etter at det ble bekreftet at Benjamin Østvold har fått startnekt i det franske rennet av samme årsak.
– Beklager språket, men nå må vi faen meg lære, for dette holder ikke, sier hoppernes sportssjef, Jan-Erik Aalbu, til Dagbladet etter Sundals diskvalifisering.
Feilet
Avisen skriver at Sundals dress var 2,5 centimeter for stor i livet.
– Etter mange målinger mener vi at den var innenfor. Men så kommer vi på kontroll, og så er vi ikke innenfor. Vi må gå opp løypa og bli mye mer profesjonelle. Vi må gå opp rutinene våre. Dette går ikke, tordner Aalbu.
Det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) har innført strengere utstyrskontroll etter VM-skandalen. Aalbu anslo at omtrent 20 prosent av utøverne ikke fikk godkjent utstyret under kontrollene i forkant av Courchevel-rennene.
Comeback
Tre norske hoppere kom seg gjennom kvalifiseringen, blant dem Johann Forfang og Marius Lindvik, som gjør comeback i konkurranse etter utestengelse. De ble tatt for juks med hoppdressene under storbakkerennet i VM på hjemmebane.
Forfang viste fine takter i kvalifiseringen og ble nummer fire med et svev på 118,5 meter. Han ble slått av Niklas Bachlinger (Østerrike), Philipp Raimund (Tyskland) og Yukiya Sato (Japan).
Lindvik hoppet 106 meter og ble nummer 29, mens Fredrik Villumstad (111 meter) tok 22.-plassen i kvalifiseringen. Selve rennet går senere lørdag.