Sport

Stenseth med åpningsshow – knuste landslagsløperne

Ane Appelkvist Stenseth var best gjennom hele dagen og tok en klar sprintseier på Beitostølen.

Ane Appelkvist Stenseth tok en suveren seier på Beitosprinten.
Publisert Sist oppdatert

Trønderen noterte også bestetid i prologen, kvartfinalen og semifinalen. I finalen satte Stenseth inn et rykk ingen klarte å svare på.

I mål var hun nesten sekundet foran landslagsløperne Kristin Austgulen Fosnæs og Tiril Udnes Weng.

– Hun utklasser resten, utbrøt NRKs kommentator Jann Post.

Stenseth mistet landslagsplassen etter sist sesong. Fredag viste hun at formen er inne.

– Dette var skikkelig deilig. Det har vært litt mye nerver i dag, for jeg hadde lyst til å vise meg selv at de siste årene ikke har vært helt slik som de skulle, sa Stenseth til NRK.

Vet hva hun kan

Hun svarte slik på spørsmål om hva hun tror landslagsledelsen nå tenker om avgjørelsen som ble tatt i april:

– Nei, de får tenke hva de vil. Jeg vet hva jeg har i meg i en sprint når det svarer bra.

I semifinalen falt Lotta Udnes Weng og fikk rennet ødelagt.

– En kjedelig måte å ryke ut på, sa hun til NRK etterpå.

Måtte levere

Åpningsrennene på Beitostølen betyr mye for ambisiøse løpere på utsiden av landslaget. Det blir viktig å markere seg for å få sjansen til å gå verdenscup før jul. Stenseth er blant disse løperne.

Lørdag er det 10 kilometer klassisk, mens det blir samme distanse i fri teknikk dagen etter.

Verdenscupen starter i finske Ruka førstkommende fredag. Sesongens store høydepunkt blir VM i Granåsen i februar og mars.