Stavkongen Duplantis skal komponere musikken til friidrettsfest
Stavhopp-superstjernen Armand Duplantis har fått i oppdrag å komponere den offisielle hymnen til friidrettsnyvinningen Ultimate Championship.
Dermed skal svensken nok en gang vise fram sine musikalske ferdigheter.
Duplantis, som har satt verdensrekorder på bestilling de siste årene, bytter ut banedekket med et musikkstudio når han skal lage den offisielle låten til storstevnet i Budapest i starten av september.
World Athletics Ultimate Championship skal etter planen avrunde friidrettssesongen. Det strekker seg over tre dager.
Svenske Duplantis har ikke lagt skjul på at musikken er en av hans fremste hobbyer. Stavkongens første singel «Bop», som ble utgitt i februar 2025, nådde de svenske hitlistene.
I februar i år framførte friidrettsstjernen sin nyeste sang «Feelin Myself» direkte på riksdekkende TV, og den fungerte som lydspor da han nylig satte verdensrekord med 6,31 under Mondo Classic i Uppsala.
Duplantis har allerede 5,5 millioner strømminger på Spotify av musikken han har laget.
– Jeg prøver alltid å tøye grensene i alt jeg gjør, enten det er på friidrettsbanen eller i musikkstudioet, sier Duplantis i en pressemelding.
Duplantis er blant utøverne som allerede er kvalifisert til World Athletics Ultimate Championship i Budapest fra 11. til 13. september. Under stevnet er det lagt opp til at hver enkelt vinner skal premieres med 150.000 amerikanske dollar, tilsvarende snaut halvannen million kroner.