Slik reagerer Europa

Portugal etter Glimt-seieren: – Fikk en ørefik og trenger et mirakel.

Bodø/Glimt har opparbeidet seg respekt i hele Europa.
Publisert Sist oppdatert

Bodø/Glimt tok et langt steg mot kvartfinale i Champions League da laget slo Sporting 3–0 hjemme på Aspmyra. Returoppgjøret spilles i Lisboa tirsdag.

I portugisisk presse er tonen hard. Record skriver i sin kampomtale at Sporting-laget «fikk en ørefik i Norge og trenger et mirakel». De slår fast at laget «falt i fellene til det nordiske spillet».

«Det var ikke noe nordlys, men heller et stort gult snøskred», skriver portugisiske A Bola etter kampen på Aspmyra.

«Kjørte over Sporting»

Svenske medier uttrykker beundring.

Aftonbladet slår fast at Bodø/Glimt «stormer mot CL-kvartfinale», mens Fotbollskanalen skriver at Glimt «kjørte over Sporting» og «tar fotball-Europa med storm». 

I England beskriver Guardian hvordan Sporting sluttet seg til rekken av storklubber som har reist til «den lille fiskebyen ved polarsirkelen» og reist hjem tomhendt. I samme omtale heter det at Sporting nå har «et fjell å bestige» før returen i Lisboa. 

Respekt

Tyske Bild oppsummerte kampen med at «den norske drømmen lever videre». Avisen skriver også at Bodø/Glimt med 3–0-seieren har «åpnet døren» til klubbens første kvartfinale i Champions League.

Bodø/Glims europeiske eventyr blir ikke lenger blir omtalt som et blaff eller en sensasjon. I stedet beskrives seieren over Sporting som nok et bevis på at laget fra Aspmyra har blitt en reell utfordrer i turneringen. 

Kan møte Arsenal

Oppgjøret går over to kamper, med retur i Lisboa tirsdag 17. mars.

Vinneren møter enten Arsenal eller Leverkusen i en kvartfinale. Disse to spilte tidligere i kveld uavgjort 1-1 i Tyskland.

Sist et norsk lag spilte kvartfinale i Champions League, var da Rosenborg møtte Juventus i 1996/97-sesongen. Rosenborg tapte 1-3 totalt.