Norsk seier i Mørk-comebacket: – Ble litt preget
De norske håndballjentene slet seg til 29-27 over Romania i EHF Euro Cup. Nora Mørk spilte sin første Norge-kamp på 14 måneder.
I comebacket var hun med på en ujevn forestilling i Larvik. Norge så ut til å ha kontroll etter en trå start og ledet 16-11 til pause, men trøblet defensivt etter sidebytte.
Da slapp Ole Gustav Gjekstads lag seg såpass nedpå at 17-13 fort ble til 17-17. Like etter ledet Romania ved to anledninger.
– Forsvarsspillet til Norge må og skal være bedre enn dette, sa TV 2s håndballekspert Bent Svele.
Kampen fortsatte å være jevn helt fram mot sluttfasen. Et sent scoringsshow fra Henny Reistad ga rykket som sikret seieren.
– Følelsen er blandet. Bra at vi vinner til slutt, men skuffende at vi sløste bort så mange gode sjanser. Vi kom dårlig ut i 2. omgang, og det gjorde at kampen ble litt seig, sa Reistad til TV 2.
Spesiell følelse
Mørk skjøt inn 11-8-målet i det som var hennes første landskamp siden OL-finalen i fjor sommer. Siden den gang er hun blitt mor til en datter.
– Dette var gøy. Jeg ble litt preget da jeg skulle løpe ut (på banen), så det ble en utenpå-meg-selv-opplevelse. Det var deilig å få spille litt, sa Mørk etter seieren.
Tilbake for Norge var også Vilde Mortensen Ingstad. Hun forsvant ut med en alvorlig kneskade i Paris-OL.
Romania scoret først i onsdagens kamp, og Norge var først à jour på 5-5. Etter en timeout fra Gjekstad kom et stormløp som ga en seks måls ledelse.
Snart VM
Kristine Breistøl imponerte som norsk toppscorer før pause. Da gjorde hun fire mål på like mange skudd.
– Hun har levert en veldig god innsats, og det er litt ekstra gøy siden hun ikke er den som spiller mest i Györ-drakta. Her benytter hun spisskompetansene sine, er sterk i kroppen og tar alle mulighetene hun får, sa tidligere landslagskaptein Gro Hammerseng-Edin i TV 2s pausesending.
Søndag skal Norge ut i en bortekamp mot Slovakia i Bratislava.
EHF Euro Cup er en turnering for lag som er direktekvalifisert til neste års EM-sluttspill. Polen er også i Norges pulje, mens den andre gruppen består av Danmark, Ungarn, Tsjekkia og Tyrkia.
VM spilles i Nederland og Tyskland fra 26. november til 14. desember.