Sport
Norsk nedsmelting og 26-26 mot Færøyene i ellevilt EM-drama: – Bare å beklage
De norske håndballherrene kastet vekk seieren mot Færøyene i håndball-EM og klarte bare 26-26. Alt ble spikret i siste sekund etter en fæl Harald Reinkind-feil.
Norge mistet ballen like før slutt. Færøyene fikk straffekast og scoret i siste sekund. Elias Ellefsen Skipagøtu satte ballen i mål og jublet vilt.
– Det er bare å beklage. Dette skal ikke skje. Det kan vise seg å være en veldig dyr lærepenge eller ikke bety noe som helst, sa Reinkind i intervjusonen etter kampen.
Han mistet ballen og la så Skipagøtu i bakken på en kontring. Det ga straffekast og utligning.
Det er et snaut år siden Norge ble slått ut av VM på omtrent samme måte. Da var det Kristian Bjørnsen som ble avblåst like før slutt. Spania utlignet og vant kvartfinalen etter ekstraomganger.
– Skandale
– Det er vanskelig å forklare. Vi var forberedt på at vi kom til å få trøbbel av Skipagøtu. Det viser seg gang på gang at det får mange motstandere. Vi har egentlig matchen, men så blir det den litt uheldige situasjonen med Reinkind på slutten, sa landslagssjef Jonas Wille til Viaplay.
Tidligere landslagskeeper Ole Erevik gikk hardere til verks.
– Resultatet er en skandale, sa han i Viaplay-studioet.
Gruppefinale
Veteranene Reinkind og Sander Sagosen scoret viktige mål da Norge tok ledelsen 25-23. Kort etter fikk Petter Øverby rødt kort etter en takling.
I undertallsspill reddet så keeper Torbjørn Bergerud.
Noe etter scoret Alexander Blonz på straffe til 26-23. Det ble matchballen – trodde de fleste.
Men avslutningen på oppgjøret ble vanvittig med en total norsk nedsmelting.
Norge og Slovenia spiller gruppefinale mandag, men det norske laget er ikke sikre på å gå videre. Men svært mye skal til for at Norge blir slått ut.
Poengene fra den kampen blir med videre til en eventuell hovedrunden. For å ha los på en semifinaleplass, er det trolig avgjørende at Norge slår slovenerne.
Norges mulige motstandere i neste EM-fase ble også spikret: Danmark, Sverige, Nederland og Portugal. Kampdatoer vil ikke foreligge før tidligst ved midnattstider mandag.
Støtte
Færøyene gikk fra 9-12 til 12-12 etter en periode der Norge fikk en luke.
– Det er medvind på øya (Færøyene) nå, sa TV3-kommentator Kristian Kjelling etter utligningen.
Det var over 5000 færøyske tilhengere i hallen, og de låt som de var dobbelt så mange.
Det er anslått at nesten ti prosent av landets befolkning (54.000) har tatt turen til Tyskland for å følge håndballaget.
Norge så ut til å stikke fra i starten av andreomgangen, men Færøyene kom opp på 16-16 og 17-17.
– Norge er tvunget til å ta en timeout, sa TV3s Daniel Høglund.
Tøff kveld
Det norske laget kom til kampen som storfavoritt, men det ble lenge tung kveld for Norge i den tyske hovedstaden.
Keeperen Nicolas Satchwell, til daglig i Viking TIF, leverte en storkamp. Han bidro til at Færøyene var med i kampen som bare det. Spillet hans gjorde at spenningen levde lenge, og til slutt kunne laget juble vilt for et sensasjonelt poeng.
Prestasjonen var skuffende av Norge selv om Færøyene er et lag i stor framgang og på en bølge av optimisme.