Norge misser kvoteplass i OL: – Blir veldig hardt straffet
Halvor Egner Granerud ble beste nordmann i søndagens verdenscuprenn i Sapporo med en tiendeplass. Nå står Norge med tre kvoteplasser i OL neste måned.
Graneruds plassering betyr at han ikke havnet innenfor topp 25 på rankingen inn mot OL, og dermed ryker en av kvoteplassene laget har hatt til vane for å ta.
– Vi skulle gjerne hatt med fire, men med nye strenge OL-regler blir det slik, innleder hoppsjef Jan-Erik Aalbu i en melding til NTB.
Granerud var skadet på slutten av sist sesong og misset flere renn. Dermed kunne han ikke ta viktige rankingpoeng.
– Halvor blir jo veldig hardt straffet med tanke på hans skade før VM sist sesong … Jeg mener det burde vært en mulighet for utøvere som har vært skadet over lengre tid, skriver Aalbu.
Trolig er det bare Østerrike og Tyskland som får fire kvoteplasser i OL, opplyser hoppsjefen.
Dagbladet omtalte situasjonen om kvoteplassen først.
Disse kjemper om OL-plass
Granerud er sammen med Kristoffer Eriksen Sundal, Marius Lindvik og Johann André Forfang mest aktuell for å bli OL-klar. Hvem som får klarsignal, blir klart senere i januar.
Granerud landet på 130,5 meter i begge omganger i nattens renn i Japan. Det holdt til tiendeplass. Rett bak Granerud havnet Lindvik, som var best av de norske i Sapporo dagen før. Lindvik landet på 125 meter i sitt første hopp og la på til 133 meter i finaleomgangen.
Isak Andre Langmo ble tredje beste nordmann og nummer 16 totalt etter å ha hoppet 126 og 129,5 meter.
Sundal og Forfang endte rett etter hverandre på resultatlisten, slik de også gjorde dagen før, på henholdsvis 21.- og 22.-plass. Sundal var knepent foran med sine hopp på 101 og 126,5 meter. Forfang svevde 119 og 129 meter i sine to hopp.
Ny Prevc-triumf
Prevc vant med hopp på 137,5 og 136,5 meter. Han tok sin niende seier denne sesongen.
Japanske Ryoyu Kobayashi tok andreplassen på hjemmebane med 136,5 meter i første omgang og 138,5 meter i finalen.
Østerrikes Daniel Tschofenig tok den siste pallplassen. Han hoppet først 134,5 meter og avsluttet i likhet med Kobayashi med et hopp på 138,5. Ingen hoppet lenger enn det i storbakken i Sapporo i rennet, men lengden ble tangert av Tschofenigs landsmann Jan Hörl, som også gjorde sitt lengste hopp i finalen.
Benjamin Østvold ble slått ut allerede i kvalifiseringen søndag, der han ble nummer 54. de 50 beste hopperne gikk videre til første omgang, der ytterligere 20 ble luket ut før finaleomgangen.