Landslagstreneren om Hedegart: – Kan ikke ligge på lading fram til OL
Einar Hedegart herjer på OL-øvelsen 10 kilometer intervallstart i fri teknikk. Landslagstrener Eirik Myhr Nossum antyder at det kan bety plass i OL-troppen.
I Davos søndag vant Hedegart for tredje gang på OL-øvelsen denne sesongen. Med sin andre seier i verdenscupen knuste 24-åringen samtlige konkurrenter.
Hedegart byttet fra skiskyting til langrenn før denne sesongen. Hedegart er dermed naturlig nok fristilsspesialist, og det gjør ham uaktuell til Tour de Ski. Det er det neste på programmet for de norske langrennsløperne.
– Jeg tror ikke vi skal ha med Einar til Tour de Ski. Jeg er vel bedre i klassisk enn det han er, så det sparer vi TV-seerne for å se, at han går klassisk, spøkte Nossum i intervju med Viaplay etter søndagens 10 kilometer intervallstart i fri teknikk.
Hedegarts knallsterke resultater på OL-øvelsen har gjort at han har mulighet til å bli en del av OL-troppen på sju eller åtte norske herreløpere. Det er til tross for at 24-åringen ikke har særlig mulighet til å hevde seg i noen andre OL-øvelser.
Norges landslagstrener antydet at fristilspesialisten fort kan bli å regne med i OL-troppen.
– Han kan ikke ligge på lading fra i dag til OL. Han må gå noen skirenn, sa Nossum, før han modererte seg litt:
– Om det nå skal bli OL. Vi er nødt til å se ham i noen skirenn, det må vi.