Sport

La Liga-president fyrer løs mot Infantino: – Hans tid er forbi

La Liga-president Javier Tebas anklager Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) for å «ødelegge fotballindustrien» og mener Gianni Infantino er heldig som fortsatt har jobben som president.

La Liga-president med tirade mot Fifa og Gianni Infantino.
Publisert Sist oppdatert

Javier Tebas' tirade mot Fifa og Infantino kommer i kjølvannet av meldinger om at det jobbes med å utvide VM fra 48 til 64 lag foran sluttspillet i 2030.

– Å utvide antall lag i VM gir ikke mening. De ødelegger fotballindustrien, sier Tebas i et intervju med den italienske avisen La Gazzetta dello Sport.

Den spanske fotballtoppen er kjent for å være svært frittalende.

– Bør gå av

Tebas er også klar i sin tale rundt spørsmålet om Infantino bør forlate rollen som Fifa-president.

– Etter min mening burde han det. Hans tid er forbi, men han har støtte (i Fifa), og det er ingen motkandidat. Det er systemet, og det er sykt helt inn til kjernen, sier spanjolen.

Gianni Infantino får det glatte lag – og vel så det – fra La Liga-president Javier Tebas.

Tebas forteller også at han har snakket med flere i USA som er imot Infantino, og som ikke er enige i det Fifa-presidenten foretar seg.

– De sier det, men så gjør de ingenting. Jeg vet ikke hva som er verst – stillheten eller medskyldigheten. De som tier, er fullt klar over hvilken skade fotballen lider, sier Tebas.

– Det var en løgn

Videre mener La Liga-presidenten at Infantino og Fifa var heldige med at Belgia slo ut USA av VM i kjølvannet av at USA-spissen Folarin Balogun fikk sitt røde kort fra kampen i forkant gjort betinget. Det gjorde at han kunne spille.

– Suspensjonen av den amerikanske spillerens utestengelse er noe av absolutt alvorlig karakter. De var heldige fordi Belgia slo ut USA, for ellers kunne det ha oppstått en sak som kunne ha kostet Infantino jobben, sier Tebas videre.

Han slår også hardt mot drikkepausene som ble innført i årets fotball-VM.

– Vi har dem i La Liga, men bare når det virkelig er varmt. Her hadde stadionene i Dallas, Los Angeles og Atlanta klimaanlegg – jeg måtte ta på meg en genser på tribunen. Det var en løgn, en reklamepause, avslutter Tebas.

Les også: Medier: Uefa-presidenten boikottet VM-finalen i protest mot Fifa