Sport

Italia-proff forsvunnet: – Frykter at noe har skjedd

Lecce-spilleren Lameck Banda ble sist sett for en uke siden. Nå frykter klubben hva som kan ha skjedd.

US Lecce, klubben til zambiske Lameck Banda, har ikke hørt fra spilleren på to uker.
Publisert Sist oppdatert

Den zambiske fotballspilleren Lameck Banda har sporløst forsvunnet, melder italienske Gazzetto della Sport.

Banda kom til den italienske Serie A-klubben US Lecce i 2022, og skulle etter planen dukke opp på trening under oppkjøringen for årets sesong den 12. juli.

Det gjorde han ikke.

Aldri opplevd liknende

Klubben begrunnet opprinnelig fraværet med pass-trøbbel, men etter hvert som situasjonen utviklet seg har de senere varslet at de vil vurdere å ty til disiplinære tiltak.

Banda ble sett på flyplassen i Lusaka, hovedstaden i Zambia, den 23. juli. Siden skal ingen ha rapportert å ha sett fotballspilleren.

President i US Lecce, Saverio Sticchi Damiani, uttrykte sin overraskelse over Bandas forsvinning for noen dager siden.

– Jeg har aldri opplevd en situasjon som dette. Spilleren er sporløst forsvunnet. Jeg vet ikke hva som ligger bak denne oppførselen, og jeg håper det ikke dreier seg om mer alvorlige problemer som vi ikke kjenner til.

Les også: Ancelotti: Innrømmer Norge-tabbe

Frykter at noe har skjedd

For omtrent en måned siden skal den saudiarabiske klubben Al-Fateh ha vist interesse for spilleren. De skal ha tilbudt ham en lukrativ kontrakt. 

Banda er for øyeblikket under kontrakt med US Lecce frem til 30. juni 2027, men det har vært spekulasjoner om forsvinningen kan ha vært en strategi i et ønske om en overgang til Saudi-Arabia.

Det har vært spekulasjoner om at Lameck Banda forsøker å tvinge frem en overgang til Saudi-Arabia ved å sporløst forsvinne.

Sportsdirektør i klubben, Stefano Trinchera, sier imidlertid at han tror det heller kan dreie seg om personlige problemer. 

– Vi har ikke hørt noe om ham på to uker. Det har heller ikke agentene hans. Vi begynner å frykte at noe utenomsportslig og personlig har skjedd, og at det ikke er en strategi for å tvinge frem en overgang, sier han til Corriere del Mezzogiorno.

Les også: Støre reagerer på Fifas omstridte planer: – Fotballen tilhører folk

En av de få tingene man vet med sikkerhet er at han befinner seg i hjemlandet Zambia, der han giftet seg i juni, opplyser Gazzetto dello Sport.