Her er Ryerson i Tyskland-toppen: – Tok lengre tid enn jeg hadde trodd
Julian Ryerson slår nest flest målgivende pasninger i tysk Bundesliga, men landslagsbacken er ikke overrasket. Uttellingen har han ventet lenge på.
Med sju kamper igjen av den tyske fotballsesongen har Borussia Dortmund-profilen lagt opp til tolv mål. Bare Bayern München-stjernen Michael Olise har flere med 17.
Olises lagkamerat Luis Diaz følger bak Ryerson med elleve. Trioen er de eneste med tosifret antall assist. Bak tallene ligger det at Ryerson har fått en del dødballansvar.
– Jeg har hatt det ganske lenge. I klubben tok det litt lengre tid enn jeg hadde trodd, men det er noe jeg alltid har gjort. Det er noe jeg er komfortabel med, sier han til NTB.
– Det er veldig viktig. Det åpner som oftest kampene, legger backen til.
– Litt tilfeldigheter
På spørsmål om hvordan han har jobbet med den delen av spillet, kommer svaret raskt.
– Det har jeg gjort lenge og helt siden jeg var liten, smiler lyngdølen.
Han mener at uttellingen burde kommet tidligere. Nå gleder han seg over å ha lagkamerater som sender pasningene videre i nettmaskene.
– Det er litt tilfeldigheter. Det er noen som skal gjøre den siste delen av jobben, og ikke bare meg. Jeg har vært litt uheldig med uttelling de siste årene for å være helt ærlig, så det er deilig å se at mye går inn, sier han.
Grovjobben bak sesongens assistfangst i Bundesliga kom i kampen mot Mainz i februar. Da vartet 28-åringen opp med hele fire assists i det som ble en solid 4-0-seier.
Viktig USA-erfaring
Men også som i andre aspekter av livet, vil han ha mer.
– Man blir aldri helt tilfredsstilt, og man vil alltid ha mer, vil man ikke det? Det er et jag som alltid står på, og det er ikke bare det som gjelder. Det viktigste er å vinne kamper, men samtidig er det en stor del av spillet mitt. Jeg spiller offensivt i formasjonen vi spiller, sier han.
Nå går han og landslaget inn i den siste samlingen før VM-troppen tas ut i mai. Ryerson fikk allerede i fjor en liten forsmak på hvordan et mesterskap i USA vil se ut. Han var da en del av Dortmund-troppen i klubb-VM.
Åpningskampen i den turneringen ble spilt på samme arena som Norge skal møte Senegal på under årets VM. Ryerson fikk da spille 87 minutter på gressmatta i New York i kampen mot Fluminense.
– Det kommer såpass sjelden og noe jeg aldri har vært med på før, så nye ting er alltid spennende, sier han om VM-sluttspillet som venter.
– Nå fikk jeg en liten forsmak med klubb-VM og fikk kjenne litt på det, selv om det blir noe annet med et VM med landslaget, legger han til.
Autopilot
Lyngdølen er en av profilene som kan komme med sine innspill til resten av troppen under turneringen i USA. Samtidig mener han at landslaget i det store og hele selv må finne ut av hva som er best for dem i år.
– Man vet hvordan reiseopplegget kommer til å bli, og stadionene kjenner jeg til. Selvfølgelig er det en faktor som spiller inn, at når du kjenner litt til ting så går det mer på autopilot.
– Jeg har ikke kommet med så mange innspill, men vi har snakket litt om det, og føler vi har god kontroll på det. Det er fortsatt her og nå som er viktigst, sier han.
Landslagssjef Ståle Solbakken har fra før varslet at det vil bli rulleringer i kampene mot Nederland og Sveits den neste uken. Blant annet skal Erling Braut Haaland spares helt mot Nederland.
– Det er mange som har hatt tøffe kamper, så jeg tror det er greit at det blir litt rullering. Jeg tror det blir bra at alle får prøvd seg litt, uten at jeg vet hvordan ting blir, sier Ryerson.