Sport
Grønstad klar for OL-semifinale med ny personlig rekord: – Snakk om å ta vare på muligheten
Den norske friidrettsutøveren Tobias Grønstad vartet opp med kruttsterk løping da han torsdag dundret videre til semifinale på 800 meter i Paris-OL.
Den går av stabelen fredag formiddag. På tribunen på Stade de France satt mor Hanne Grønstad og fulgte sønnens sterke løp. Hun får i utgangspunktet ikke med seg fredagens semifinale ettersom hun skal på jobb.
– Jeg har ikke fått fri engang, så jeg tror jeg må ringe sjefen, sa mor Grønstad mens hun henvendte seg til NRK-kameraet.
Hun er assisterende rektor på en skole i Oslo.
– Jeg regner med at jeg får fri. Det er bare planlegging, men som i idretten er det noe av det viktigste. I morgen tror jeg det går bra, fortsatte moren.
– Snakk om å ta vare på muligheten
22 år gamle Grønstad måtte enten vinne sitt eget heat eller håpe på å kapre én av de to «lucky loser»-plassene på tid. Før Grønstads heat lød de to tidene på 1.45,37 og 1.45,49. Nordmannens forrige personlige rekord var 1.44,67.
Tjalve-løperen gjorde sakene sine svært godt i oppsamlingsheatet, og 22-åringen er klar for semifinale med ny personlig rekord. 1.44,57 ble tiden.
– Det var digg. Det er det første globale mesterskapet, og nå har det bare gått dritt i hvert EM jeg har vært med i. Det var deilig å få det til nå. Jeg var sliten på oppvarmingen, men jeg måtte bare være offensiv. Jeg har vært med noen karer fra Sandnes i to uker nå, og da blir du ganske rå i hodet, sa en smørblid Grønstad til NRK etter løpet.
Prestasjonen imponerte norgesrekordholder på distansen, Vebjørn Rodal.
– Snakk om å ta vare på muligheten. Han løser løpet sitt taktisk glimrende. Der fikk han ut det han er god for, sa NRK-eksperten
– Må prøve å nullstille
Grønstad klarte ikke å bli blant de tre beste i sitt kvalifiseringsheat onsdag ettermiddag. Da viste han imidlertid gode takter i spurten. Han erkjente da at han ikke traff blink med taktikken.
– Løpet er ikke kjørt ennå, så jeg må prøve å nullstille. Jeg tror jeg har en bedre tid inne. Det blir bra å få en ny sjanse (i oppsamling), sa Grønstad til NTB da.
Tjalve-løperen ble slått ut i det innledende heatet på 800 meter i Roma tidligere i sommer. Det skjedde få dager etter at han sikret Paris-billett med sterke 1.44,67 under Bislett Games.
22-åringen tok NM-bronse på 400 meter tidligere i sommer.