Fosnæs tok sitt første NM-gull etter intens kamp: – Litt utrolig
Kristin Austgulen Fosnæs vant 10-kilometeren i fristil i ski-NM og la inn en knallsterk søknad om OL-start på distansen.
Siste
I et meget spennende NM-renn ble det klart at de tre løperne med senest startnummer – Fosnæs, Karoline Grøtting og Maren Wangensteen – kom til å være involvert i medaljekampen i Steinkjer.
Til slutt skilte bare 1,5 sekunder mellom de tre beste. Fosnæs vant foran Grøtting og Nora Sanness, med veteranen Wangensteen på 4.-plass.
– Det var jo litt utrolig. Det hadde jeg virkelig ikke trodd. Jeg var skikkelig nervøs før rennet, sa Fosnæs til NRK etter å ha tatt sitt første NM-gull.
Tett OL-kamp
Det var ikke bare edelt metall som sto på spill i torsdagens NM-renn. Ingen av de nevnte løperne er tatt ut til OL ennå, og Fosnæs og Sanness kjemper etter alt å dømme med Julie Bjervig Drivenes om den fjerde og siste plassen i OL-laget på 10 kilometer.
Karoline Simpson-Larsen, Astrid Øyre Slind og Heidi Weng ligger allerede an til å gå distansen i Italia.
Drivenes er syk og mister NM, men har imponert tidligere i vinter. Nå blir det en nøtt for langrennsledelsen å velge hvem som skal til OL – og ikke minst hvem som skal gå hvilke distanser.
Sekundstrid
I NM-løpet imponerte Sanness med et løp der hun startet beskjedent, men tok en ledelse som ble på stadig flere sekunder utover i rennet.
Sanness ble stående i målområdet og følge utfordrernes tider. Fosnæs og Wangensteen var foran henne ved passering 6,8 kilometer, mens Grøtting lå like bak.
– Jeg tror jeg skal være fornøyd i dag uansett. Det var mye bedre følelse enn jeg har hatt i de siste skirennene. Men man har alltid lyst på en god plassering også, sa Sanness til NRK underveis.
Mot slutten ble det enda tydeligere hvor fort Kjelsås-løperen hadde gått. Men Fosnæs matchet henne helt på tampen og slo henne med 1,5 sekunder. Grøtting på sølvplass var fire tidels sekund bak Fosnæs.