Sport

Formsterk Iuel nummer fem i Doha – snuste på norsk rekord

Amalie Iuel løp inn til femteplass på spesialdistansen 400 meter hekk under Diamond League-stevne i Doha fredag.

Amalie Iuel løp i Doha.
Publisert Sist oppdatert

Iuel ble klokket inn til tiden 54,09 sekunder. Den norske rekorden er på 53,91. Iuels løp er det nest beste hun har gjort i karrieren.

Slovakiske Emma Zapletalova vant i Doha på sterke 52,30. Hun vant foran jamaicanske Rushell Clayton og Kemi Adekoya.

Fotball-VM 2026
Fotball-VM

Alt du trenger til fotball-VM

Sjekk ut guiden skrevet av ABC Nyheters kommersielle team. Betting, resultater, strømme­produkter – alt på ett sted.

Les guiden

32-årige Iuel senket nylig sin personlige rekord til 54,05 da hun løp inn til sjuendeplass under Diamond League-stevnet i Roma. Det var den andre personlige bestenoteringen veteranen satte denne sesongen.

Iuel løp inn til 54,12 allerede i sesongdebuten, og hun senket den med ytterligere sju hundredeler i Roma.

Fredagens konkurranse i Qatar var den norske friidrettsprofilens første etter at hun ble nummer fem i avskjeden med Bislett Games.

Iuel har varslet at hun er inne i sin siste sesong som friidrettsutøver. I et intervju med NRK for en tid tilbake fortalte friidrettsprofilen at hun har et ønske om å utvide familien. Iuel og kjæresten Aksel Lund Svindal fikk sønnen Storm i 2023.