Forfang beste norske i Engelberg – Prevc vant igjen

De norske hopperne hevet seg i finaleomgangen etter en svak start på verdenscuprennet i Engelberg i Sveits. Johann-Andre Forfang ble nummer ti.

Johann André Forfang.
Publisert

Japanske Ryoyu Kobayashi ledet før finaleomgangen og hadde svært krevende forhold da han sto som sistemann på toppen av hoppbakken. Han hoppet ned til 6.-plass.

Dermed var det verdenscupleder Domen Prevc som kunne slippe jubelen løs for seier igjen. Han hadde vunnet de siste fire verdenscuprennene før lørdagen.

Johann André Forfang lå på 15.-plass med et hopp på 131,5 meter før finaleomgangen. Hans andre forsøk var bedre og tromsøværingen landet på 133,5 meter.

Halvor Egner Granerud endte på 19.-plass med to hopp på 123,5 og 127,5 meter.

Det var krevende vindforhold i bakken. Kristoffer Eriksen Sundal måtte vente en stund før han fikk hoppe i 1. omgangen og landet kun på 124,5 meter. Dermed var han den 30. og siste som kvalifiserte seg til finaleomgangen.

Han hevet seg i sitt andre hopp og landet på 132,5 meter. Dermed gikk 24-åringen opp noen plasser og ble nummer 23.

Marius Lindvik hoppet henholdsvis 121 og 128,5 meter på sine forsøk. Det holdt til delt 27.-plass.

De norske herrehopperne har fortsatt ikke markert seg med pallplass denne sesongen. Det venter et nytt verdenscuprenn i Engelberg for hopperne søndag.